.
.
.

اوباما امکان بازگشایی سفارت در ایران را رد نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در گفتگو با رادیو NPR، امکان بازگشایی سفارت این کشور در ایران را رد نکرد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، اوباما در پاسخ به این پرسش که آیا در دو سال پایانی ریاست جمهوری خود امکان بازگشایی سفارت آمریکا در ایران وجود دارد گفت: «من هرگز نمی‌گویم هرگز»، اما او اضافه کرد که این روند تدریجی باید باشد.

اوباما گفت که ایران با کوبا متفاوت است. آمریکا و کوبا بعد از ۵۰ سال به تازگی تصمیم به برقراری روابط دیپلماتیک گرفتند. او گفت که کوبا کشور کوچکی است که خطری برای آمریکا ندارد، اما ایران یک کشور بزرگ، حامی تروریسم و در جستجوی ظرفیتهای اتمی است.

با این همه، اوباما گفت امیدوار است که توافق اتمی با ایران بدست آید، و این کشور به جامعه جهانی بپیوندد. او گفت امیدوار است که روابط دو کشور آمریکا و ایران بهبود یابد.

آمریکا روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران اندکی پس از پیروزی انقلاب این کشور قطع کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که شماری از دانشجویان، سفارت آمریکا در تهران را تصرف کرده و دیپلمات‌های حاضر در آن را به گروگان گرفتند.

اخیرا و پس از دیدارهای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای تهران با شش قدرت جهان، به نظر می‌رسد یخ روابط میان تهران و واشینگتن شکسته است. البته دو طرف تاکید می‌کنند که این مذاکرات تنها درباره مسائل هسته‌ای است و درباره از سر گیری روابط سخنی رد و بدل نمی‌شود.

هنگام حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نیویورک برای شرکت در مجمع عموی سازمان ملل متحد، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با او تلفنی گفت‌و‌گو کرد.

همه این شرایط باعث شده گمانه زنی‌هایی درباره از سرگیری روابط دیپلماتیک میان ایران و آمریکا مطرح شود.

البته در سال‌های پیش دیپلمات‌هایی از دو طرف در عراق برای بحث بر سر اوضاع این کشور، گفت‌و‌گوهایی با حضور مسئولان عراقی انجام داده بودند.