.
.
.

دستگیری دانش آموز ۱۶ ساله در ترکیه به اتهام توهین به اردوغان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند یک دانش اموز ۱۶ ساله درشهر قونیه، به اتهام «توهین» به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری اسلامگرای این کشور، دستگیر شد.

شبکه خبری سی ان ان ترک در این باره گزارش داده است که این نوجوان ۱۶ ساله، عضو یک گروه چپ گراست که حروف اختصاری نام او «ام‌ای آی» است. دستگاه قضایی ترکیه، او را به توهین به رئیس جمهوری در مراسمی متهم کرد که به مناسبت کشته شدن یک استاد سکولار توسط اسلامگرایان در سال ۱۹۳۰ برگزار شده بود.

روزنامه «حرییت» در این باره نوشته است که این دانش آموز ۱۶ ساله در این مراسم با ایراد سخنانی، از اردوغان و نظامش انتقاد و این نظام را به «فساد» متهم کرد.

پس از بازداشت این نوجوان توسط نیروهای امنیتی، دستگاه قضایی او را تفهیم اتهام کرده و به بازداشتگاه منتقل کرد. احتمال دارد که این دانش آموز، با محکومیتی ۴ ساله مواجه شود.

این روزنامه افزوده است که وکیل مدافع دانش آموز منتقد، درخواستی برای آزادی او به دادگاه ارائه خواهد داد.

تابستان ۲۰۱۳، اعتراض‌های بی‌سابقه‌ای علیه دولت اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه که از سال ۲۰۰۳ در راس قدرت قرار دارد، این کشور را فرا گرفت. مخالفان او را به دیکتاتوری و تلاش برای «اسلامیزه کردن» کشور متهم می‌کنند. اردوغان پس از آن در آگوست ۲۰۱۴ به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد.

زمستان گذشته، دولت ترکیه و برخی از نزدیکان آن، به فساد متهم شدند که در نتیجه آن، سه وزیر از دولت اردوغان استعفا دادند. اما دستگاه قضایی ترکیه به سرعت این پرونده را بست. پس از آن هزاران تن از نیروهای پلیس و کارکنان دستگاه قضایی، از کار بر کنار شده یا جابه جا شدند.

اردوغان فتح الله گولن از اسلامگرایان تبعیدی در ایالات متحده بود را به برنامه ریزی برای این رسوایی به منظور سرنگونی دولتش متهم می‌کند. گولن پیش‌تر همپیمان اردوغان بود که اکنون به دشمن او تبدیل شده است.