BMW خودروهای ویژه فروش خود را از روسیه خارج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت خودرو سازی آلمانی BMW تصمیم گرفت خودروهای ویژه فروش خود را از بازارهای روسیه خارج کند و به بازار دیگری منتقل کند. این اقدام به دلیل کاهش ارزش روبل، واحد پول روسیه صورت می گیرد.

خبرگزاری روسی «تاس» به نقل از منابع آگاه خود گزاش داده است که از ماه گذشته، شرکت BMW کاهش صادرات خود را به روسیه آغاز کرد. 11 ماه نخست سال 2014، شاهد صادرات 33400 خودروی MBWو مینی به روسیه بود که 2.17 درصد از دوره مشابه سال گذشته کمتر است. اما فروش این مدل از خودروها نیز شاهد کاهش 16درصدی در دوره زمانی مشابه بود یا به عبارتی به 31927 خودرو کاهش یافت.

شایان ذکر است که بعضی شرکت های خارجی خودرو ساز اخیرا صادرات محصولات خود را به روسیه متوقف کردند به گونه ای که مراکز فروش خودروهای اودی، شورولت، کادیلاک و اوپل در این کشور تعطیل شد.

از 19 دسامبر هم فروش خودروهای Jaguar Land Rover در روسیه متوقف شد. همه این اقدام ها با هدف حفظ پول در سایه بحران در بازار مالی روسیه روی می دهد چرا که درآمد فروش خودروها به روبل، نه تنها سودزا نیست بلکه باعث زیان است.

کارشناسان می گویند که پس از توقف نوسانات نرخ روبل در برابر ارزهای خارجی، شرکت های خودروسازی پس از تعدیل قیمت های خود می توانند فعالیت خود را در بازارهای روسیه از سر گیرند.

روسیه با شدیدترین کاهش ارزش روبل از سال بحرانی ۲۰۰۸ روبرو است. بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی بانک مرکزی این کشور، ارزش روبل فقط تنها در هفته های اخیر ۲۰ درصد کاهش یافت و بهای آن در مقابل یک دلار به ۸۰ و در برابر یک یورو، به ۱۰۰ رسید. پول روسیه در یک سال اخیر 60 درصد ارزش خود را از دست داد. دلیل این اوضاع، تحریم های غرب علیه روسیه به دلیل بحران اوکراین و کاهش قیمت جهانی نفت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید