.
.
.

کشته شدن ۶۰ خبرنگار در سال ۲۰۱۴؛ خاورمیانه خونبار‌ترین بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیته حمایت از روزنامه نگاران در گزارش پایان سال میلادی خود اعلام کرد که سال ۲۰۱۴، دستکم ۶۰ روزنامه نگار در سراسر جهان در خشونت‌های مرتبط با حرفه‌شان کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این کمیته که پایگاه آن نیویورک آمریکا است افزود که شمار خبرنگاران کشته شده در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳ که در آن ۷۰ خبرنگار کشته شده بودند، کاهش یافته است.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران در حال تحقیق از مرگ ۱۸ خبرنگار است تا دریابد آیا مرگ آن‌ها مرتبط با حرفه‌شان بوده یا نه.

تقریبا نیمی از خبرنگاران کشته شده در سال ۲۰۱۴، در خاورمیانه جان خود را از دست دادند. سوریه برای سومین سال پیاپی، خونبار‌ترین کشور برای خبرنگاران بود که در جریان جنگ داخلی در آن، ۱۷ خبرنگار کشته شدند.

کمیته حمایت از خبرنگاران می‌گوید که از زمان آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱، ۷۹ خبرنگار در این کشور کشته شدند.

این نهاد غیر دولتی افزوده است که از زمان آغاز ثبت کشته شدن خبرنگاران در سال ۱۹۹۲، سه سال اخیر، خونبار‌ترین سال‌ها برای اصحاب این حرفه بود.

در این گزارش آمده است که شمار بیشتر خبرنگاران کشته شده، در شبکه‌های تلویزیونی کار می‌کردند که نسبت آن‌ها به ۳۵ درصد می‌رسد. عکاسان خبری در مرتبه دوم قرار می‌گیرند که ۲۷ درصد از قربانیان را به خود اختصاص می‌دهند.

کمیته حمایت از خبرنگاران افزوده است که آمار اعلام شده مرتبط به خبرنگارانی است که هنگام کار یا در ماموریتی مرتبط با حرفه‌شان کشته شدند.