.
.
.

نماینده پارلمان برزیل: به همکارم تجاوز نمی‌کنم زیرا «بسیار زشت است»!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنان اهانت آمیز یک نماینده پارلمان برزیل که درباره همکار زن خود گفته بود «به او تجاز نمی‌کنم زیرا بسیار زشت است»، باعث جنجال در این کشور شد که تجاوز، در آن مساله‌ای حساس است.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه گزارش داده روزانامه ۱۳۷ تجاوز جنسی در برزیل به ثبت می‌رسد.

این سخن را جیر پولسونارو درباره ماریا دوروزاریو نونِس، وزیر سابق حقوق بشر برزیل و نماینده کنونی پارلمان از حزب چپ گرای به ریاست دیما روسِف رئیس جمهوری این کشور، بر زبان آورده است.

جیر پولسونارو ۵۹ ساله پارلمان، این سخن را در یکی از جلسات پارلمان و به دلیل چند ساله با همکار خود و در واکنش به سخنان تند ماریا دوروزاریو نونِس درباره حکومت استبدادی در سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵، ایراد کرده است.

این نظامی بازنشسته که به دشمنی با چپ‌ها شهرت دارد گفت: «چند روز پیش من را به تجاوزکار توصیف کردی. پاسخم این است که به تو تجاوز نمی‌کنم زیرا اصلا ارزش آن را نداری.»

هنوز مشخص نیست منظور جیر پولسونارو که ماریا دوروزاریو نونِس را متهم کرد که او را به «تجاوزکار» متهم کرده چیست زیرا هیچ چیز علنی در این باره ثبت نشده است.

این سخنان، جنجالی سیاسی در برزیل برانگیخت و محکومیت‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

دفتر حقوق بش سازمان ملل متحد، این سخنان را «غیر قابل قبول» توصیف کرد.

اما این نماینده، نه تنها برای آرام کردن اوضاع اقدامی نکرد، بلکه در روز پس از آن، باز بر آتش جنجال دمید و در مصاحبه با روزنامه «زیرو هورا» گفت که سخنانش از باب «تمسخر» نبود و به هیچ عنوان به خاطر بر زبان راندن آن، «پوزش خواهی» نمی‌کند.

او درباره ماریا دوروزاریو نونِس افزود: «او ارزش تجاوز ندارد زیرا بسیار زشت و بد قیافه است. از گونه زنانی نیست که من را بر می‌انگیزند و هیچ‌گاه به او تجاوز نخواهم کرد.»

لوسیا ریینکون رئیس اتحادیه ملی زنان برزیل که در چند شهر این کشور، تظاهراتی اعتراضی علیه جیر پولسونارو به راه انداخت، گفت: «این سخنان باید محکوم شده و اقدامی عملی علیه آن صورت گیرد.»

ماریا دوروزاریو نونِس نیز علیه جیر پولسونارو به اتهام توهین، ناسزا و تشویق علنی به تجاوز، شکایت قضایی کرد. او گفت: «من این اقدام را برای خودم انجام ندادم بلکه برای همه زنان برزیلی این گام را برداشتم زیرا حق دارند در معرض تجاوز قرار نگیرند.»

او تاکید کرد: «نمی‌پذیرم که پارلمان یا هر مکان عمومی دیگری، صحنه‌ای برای تشویق به خشونت باشد.»

به نظر می‌رسد این جریان، دارای پیامدهایی مثبت نیز بود. چهارشنبه مجلس سنای برزیل، قانونی تصویب کرد که حمله به زنان را «جرم» می‌داند. انتظار می‌رود این قانون، از موافقت مجلس نمایندگان نیز برخوردار شود تا پس از آن به امضای ریاست جمهوری برسد.