.
.
.

اوباما کره شمالی را به خاطر حمله سایبری به شرکت «سونی» تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا جمعه ۱۹ دسامبر تاکید کرد که کشورش به حمله سایبری کره شمالی به شرکت فیلم سازی «سونی پیکچر» پاسخ خواهد داد. او متعهد شد که به هیچ دیکتاتوری این فرصت را نخواهد داد که سانسوری در آمریکا اعمال کند.

اوباما گفت که «سونی» در لغو اکران فیلمی درباره طرحی برای ترور رهبر کره شمالی، دچار اشتباه شد. این در حالی است که توکیو و سئول برای همکاری نزدیک با واشینگتن در بحث مبارزه با جرایم سایبری، ابراز آمادگی کردند.

در واکنش به این سخنان، کره شمالی به آمریکا پیشنهاد کرد تا تحقیق مشترکی درباره حمله سایبری گسترده به شرکت «سونی پیکچر» انجام شود و تاکید کرد که خود عامل این حمله سایبری نیست.

وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایالات متحده ادعاهایی بی‌پایه و اساس و غیر صحیح برای خدشه وارد کردن به آبروی ما مطرح می‌کند. ما پیشنهاد می‌کنیم تا تحقیق مشترکی اغاز شود.»

دفتر تحقیقات پلیس فدرال امریکا (اف بی‌آی) جمعه تاکید کرد که کره شمالی، مسئول حمله سایبری به استودیوهای شرکت سینمایی «سونی» در اواخر ماه نوامبر است.

از همین رو باراک اوباما در کنفرانسی خبری گفت: «باعث زیان‌های بزرگی شدند. در زمان و روشی که خود انتخاب خواهیم کرد، پاسخ خواهیم داد.» او همکاری کشور دیگری با کره شمالی در این حمله سایبری را بعید دانست.

اوباما همچنین گفت که شرکت «سونی» در لغو اکران فیلم کمدی «اینترویو» دچار اشتباه شد؛ فیلمی که موضوعش طرحی خیالی برای ترور کیم جوگ اون رهبر کره شمالی است.

او تاکید کرد: «نمی‌توانیم به دیکتاتوری در مکانی از این جهان این اجازه را بدهیم که در ایالات متحده، سانسور اعمال کند.»

اما مایکل لینتون مدیر کل شرکت سونی گفت که این شرکت، در معرض «هک اطلاعاتی» قرار نگرفته است.

او افزود: «رئیس جمهوری، رسانه‌ها و مردم، در باره آنچه که پیش آمد، در اشتباه هستند.» او تاکید کرد که مجبور شد از اکران فیلم «اینترویو» در روزهای کریسمس، چشم پوشی کند زیرا شرکت‌های سینمایی گفتند که در سایه تهدید هکر‌ها، نمی‌توانند این فیلم را اکران کنند.

در بیانیه‌ای جداگانه، شرگکت «سونی» اعلام کرد که همچنان امیدوار است بتواند فیلم «اینترویو» را در سالن‌های مختلف، اکران کند. اما لینتون می‌گوید که این اقدام درشوار است چرا که هیچ «سایت تجاری» با پخش فیلم موافقت نکرده است.