فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پایان بحران سیدنی با حمله پلیس.. گروگان گیر ایرانی است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پلیس استرالیا در آخرین ساعات روز دوشنبه ۱۵ دسامبر به کافه لینت، محل گروگانگیری در شهر سیدنی حمله کرد و صدای تیراندازی از این محل شنیده می‌شود. این آخرین گزارش خبرگزاری رویترز درباره بحران گروگان گیری در سیدنی استرالیا است.

  برپایه گزارش‌ها، در حمله نیروهای پلیس، گروگان گیر به همراه دو گروگان، کشته شد.

  پیش از این، پلیس استرالیا اعلام کرده بود که گروگان گیر کافه لینت احتمالا یک پناهنده ایرانی است که نام خود را به «من هارون مونس» تغییر داده است.

  به گزارش العربیه، گروگان گیر به دست داشتن در قتل همسر سابقش متهم و با وثیقه آزاد بوده است. او به دلیل فرستادن نامه‌های توهین آمیز برای اعضای خانواده سربازان استرالیایی که در افغانستان کشته شده بودند، محکوم شده است.

  به گزارش سایت ایرانی تابناک، این گروگان گیر «یک شیخ خودخوانده ایرانی به نام هارون منطقی بروجردی است، که با فرار از ایران به استرالیا در سال ۱۹۹۶ نام خود را به هارون مونس تغییر داده و پیش‌تر نیز با انتشار ایمیل‌هایی در مخالفت با حضور نظامیان استرالیایی در افغانستان معروف شده بود، و عامل گروگانگیری در سیدنی است».

  این پناهجو همچنین با حدود ۴۰ اتهام تعرض جنسی روبرو است. او قبلا لباس روحانیت شیعه به تن می‌کرده است. در وبسایتی که منسوب به اوست نوشته شده: «قبلا رافضی بودم، اما دیگر نیستم. اکنون الحمدلله مسلمانم». بر اساس سوابق او در پرونده‌های پلیس، نام او قبلا «محمد حسن منطقی» بوده است.

  شیخ مونس سال گذشته به اتهام ۴۰ مورد آزار جنسی زنان تحت پیگرد قرار گرفت، و قرار است در فوریه سال ۲۰۱۵ در دادگاه حاضر شود. گفته می‌شود وی به عنوان یک شفاگر این زنان را مورد آزار قرار می‌داده است. وی همچنین متهم به سحر و جادو است.

  وبسایت و صفحه فیسبوک این فرد اکنون از دسترس خارج شده است، ولی خبرگزاری‌ها به نقل از سایت شخصی وی نوشته‌اند: «گفته می‌شود که وی اخیرا از رافضی بودن دست برداشته و مسلمان شده است».

  در سایت منتسب به «هارون مونس» متنی به تاریخ ۱۴ دسامبر (دیروز) چاپ شده که در آن به زبان انگلیسی نوشته شده است: «اسلام دین صلح است. به همین دلیل مسلمانان باید با سرکوب و تروریسم آمریکا و متحدانش از جمله بریتانیا و استرالیا بجنگند. اگر در برابر این جنایات ساکت باشیم نمی‌توانیم جامعه آرام و صلح‌آمیزی داشته باشیم.»

  در آخرین خبری که مخابره شده، ۵ نفر از گروگان توانسته‌اند از دست این گروگانگیر فرار کنند.

  «مانی کوندیتیس»، وکیل این گروگانگیر در پرونده قتل زنش، به ABC NEWS استرالیا گفت: «هارون فردی بسیار تنهاست و دارای ایدئولوژی سختی است که واقعیت‌های جامعه را به درستی تشخیص نمی‌دهد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران