.
.
.

هشدار «اف بی‌آی» نسبت به حملات سایبری ایران به شرکت‌های آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا (اف بی‌آی)، ضمن اعلام خطر نسبت به حمله گسترده سایبری هکرهای ایران به سازمان‌ها و شرکت‌های آمریکایی، به ادامه این حملات در آینده به این شرکت‌ها هشدار داده است.

بنا بر این اعلام، هدف اصلی این حمله گسترده، پیمان کاران وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، شرکت‌های انرژی و نهادهای آموزشی این کشور هستند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سند محرمانه اف بی‌آی، که به آن دست یافته، نوشته است: «این عملیات از نوع حملاتی است که هفته گذشته شرکت امنیت اینترنتی» سایلناس اینکورپوریشن «از آن خبر داده و هدف آن را سازمان‌های زیربنایی مهم در سراسر جهان اعلام کرده بود.»

سایلانس از ۵۰ قربانی در ۱۶ کشور، تحت عنوان عملیات ساطور (Cleaver) خبر داده بود. آمریکا نیز در میان این کشور‌ها قرار داشت.

براساس گزارش رویترز، گزارش محرمانه اف بی‌آی که «فلش» نام دارد، به تفصیل به بیان جزئیات فنی بدافزار‌ها و فنونی پرداخته که در حمله‌ها به کار رفته است. این گزارش همچنین توصیه‌هایی برای خنثی کردن حملات هکر‌ها به دست می‌دهد. این گزارش از شرکت‌ها خواسته است در صورت روبرو شدن با این حملات با اف بی‌آی تماس بگیرند.

در خبر دیگری که سایت صدای آمریکا در همین باره منتشر کرده، استوارت مک کلور، مدیر اجرایی سایلانس می‌گوید بنا بر هشدار «اف بی‌آی» کمپین هکرهای ایرانی می‌تواند بسیار گسترده‌تر از آنچه در گزارش آمده، فعالیت داشته باشد. به گفته او «این حملات از قصد و تمرکز ایران بر هدف گیری زیربناهای خیلی مهم آمریکا و در مقیاس کلان» حکایت دارد.

سند فنی اف بی‌آی حاکی از آن است که هکر‌ها معمولا حمله‌های خود را از دو نشانی اینترنتی موسوم به آی پی (IP) که در ایران قرار دارند، انجام می‌دهند. اما این گزارش حمله‌ها را به حکومت ایران منتسب نمی‌کند.

سایلانس معتقد است که حکومت ایران پشت این حمله هاست، ادعایی که تهران همواره آن را بشدت تکذیب کرده است.

به نوشته رویترز، یک عضو اف بی‌آی، بی‌آنکه درباره گزارش توضیح بیشتری دهد گفت: «دادن توصیه‌هایی به صنایع خصوصی برای مقابله با حمله‌های سایبری بخشی از وظایف روزمره این سازمان است».

هنوز پنتاگون و سازمان امنیت ملی آمریکا درباره این گزارش ابراز نظر نکرده‌اند.

تهران از سال ۲۰۱۰ و پس از حمله ویروس کامپیوتری استاکس نت به سیستم‌های فن آوری هسته‌ای این کشور، بودجه توان سایبری خود را به طرز چشم گیری افزایش داد.

متخصصان امنیت سایبری که درمورد حمله‌های سایبری تحقیق می‌کنند، گفته‌اند که بر اساس شواهد موجود، سرمایه گذاری ایران در این زمینه به هدر نرفته است.

دیو کندی، مدیر اجرایی شرکت «تراستد سک» می‌گوید: «آن‌ها (ایرانی‌ها) در این زمینه کارشان خوب است و مهارت زیادی دارند و در اینکه خطری جدی هستند جای تردید نیست «.

به نوشته رویترز، اتهام دست داشتن هکرهای ایرانی در حمله‌های سایبری روز به روز افزایش می‌یابد.

به گزارش سایت صدای آمریکا، نشریه بازرگانی» بلومبرگ بیزنس ویک «روز پنج شنبه ۱۱-۱۲-۲۰۱۴ گزارش داد که فعالان سایبری ایرانی مسئول حمله سایبری فوریه ۲۰۱۴ به» اپراتور لاس وگاس ساندز کورپ «بودند که توانستند اطلاعات هزاران سرور را با استفاده از بدافزارهای ویرانگر پاک کند. این گزارش می‌گوید هکر‌ها می‌خواستند شلدون ادلسون، مدیر اجرایی» ساندز کورپ «را که گفته بود باید ایران را با بمب اتمی بمباران کرد، ادب کنند.