.
.
.

مردی که تکنیک‌های بازجویی و شکنجه‌های CIA را شکست داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد شیخ محمد مغز متفکر و برنامه ریز حملات ۱۱ سپتامبر به برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک آمریکا، با پشست سر گذاشتن از انواع شکنجه‌ها از جمله ۱۸۳ بار، شبیه سازی غرق، موفق شد تنها زندانی باشد که «سیستم بازجویی» سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) را، شکست دهد.

این بر خلاف آن چیزی است که پیش‌تر سازمان CIA اعلام کرده بود.

به گزارش شبکه خبری CNN، گزارش‌هایی که پیش‌تر سازمان CIA ارائه می‌داد حاکی از آن بود که روش‌های «بازجویی سخت» که شامل شبیه سازی غرق هم بود، موفق به استخراج اطلاعاتی از خالد شیخ محمد شده بود. اما تحقیقاتی که بارزس کل سازمان CIA از بازجوهای ناظر بر تحقیقات از وی محمد انجام داده، نتایجی بر خلاف این ادعا‌ها به دست آورده است.

در متن تحقیق از بازجو‌ها آمده است: «خالد شیخ محمد از روش بازجویی شبیه سازی غرق بدش می‌آمد، اما روشی برای شکست آن و تعامل با آن به دست آورده بود.»

یکی از بازجو‌ها گفته است: «خالد شیخ محمد توانست بر سیستم بازجویی غلبه کند.»

او افزوده است که روش‌های بازجویی غیر خشن بر روی این مقام در تشکیلات القاعده، بهتر جواب می‌داد.

همچون دیگر زندانیان، خالد شیخ محمد هنگام شکنجه، اطلاعاتی می‌داد اما پس از توقف شکنجه، به سرعت این اطلاعات را تکذیب می‌کرد. او همچنین اطلاعاتی اشتباه به بازجو‌ها می‌داد همچون اعترافش به برنامه ریزی برای ترور جیمی کار‌تر رئیس جمهوری سابق آمریکا که سازمان CIA آن را اعترافی «دروغ» دانست.

یک گزارش کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا نشان می‌دهد که تکنیک‌های مورد استفاده در «بازجویی خشن» از شبه نظامیان بازداشتی در زندان‌های مخفی سیا ناکارآمد بوده و هرگز منجر به کسب اطلاعات به منظور مقابله با توطئه‌های تروریستی نشده است.

این گزارش که روز سه شنبه۹ دسامبر منتشر شد، سازمان اطلاعات مرکزی را متهم کرده که افکار عمومی و تصمیم‌گیران را درباره برنامه «بازجویی خشن» گمراه کرده است که بخش عمده‌ای از آن توسط دو پیمانکار خارج از این سازمان، توسعه، اجرا و برنامه ریزی شده بود.

سنای آمریکا، سیا را متهم کرده که روند بازجویی‌هایش وحشیانه‌تر از چیزی بوده که به آن اعتراف کرده است.

برنامه یاد شده طی سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ اجرا شد و بر اساس آن از بازداشتی‌های القاعده و سایر زندانیان متهم به تروریسم در گوشه و کنار جهان بازجویی می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم