فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پرداخت 20 میلیون یورو برای آزادی آخرین گروگان فرانسوی در مالی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک روزنامه معروف در مالی روز پنجشنبه 11-12-2014 خبر داد که فرانسه در ازای آزادی سرج لازارویچ، آخرین گروگان این کشور در شمال مالی، 20 میلیون یورو به گروه های مسلح آفریقایی پرداخت کرده است .

  روزنامه "انديكاتور دی رونوو " چاپ مالی، به نقل از منابع موثق خود نوشت، دولت فرانسه برای حفظ جان سرج لازارویچ، مبلغ 20 میلیون یورو، معادل 13 میلیارد "فرانک" آفریقایی به آدم ربایان آفریقایی پرداخت کرد.

  این روزنامه ازسیاست دولت فرانسه در قبال گروه های آدم ربا و پرداخت فدیه به ربایندگان انتقاد کرده و آن را سیاستی "غلط" توصیف کرد.
  پیشتر باراک اوباما نیز از دولت فرانسه به دلیل دادن فدیه به گروه های مسلح در ازای آزادی گروگانها انتقاد کرده بود.

  این روزنامه با اشاره به خبر رادیو بین المللی فرانسه در باماکو که گفته بود آزادی سرج آزاراویچ گروگان فرانسوی در چارچوب مبادله چند زندانی در فرانسه صورت گرفته، نوشت:"این رادیو هیچگونه اشاره به مشخصات زندانیان آزاد شده در ازای این گروگان نکرده است".

  سرج لازارویچ، آخرین گروگان فرانسوی در جهان، روز سه شنبه 9 دسامبر آزاد شد.

  بر اساس اطلاعیه ای که دفتر ریاست جمهوری نیجر منتشر کرد، آزادی این گروگان نتیجه "تلاشهای فراوان" مقامات دو کشور مالی و نیجر بوده است.

  فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، هنگام ورود گروگان فرانسوی در فرودگاه از وی استقبال کرد.

  مخالفان رئیس جمهوری فرانسه می گویند استقبال از لازارویچ از سوی اولاند در شرایط کنونی جزئی از تلاش های وی برای افزایش در صد محبوبیتش در میان فرانسوی ها به شمار می رود.

  سرج لازارویچ 51 سال دارد و در 24 نوامبر 2011، به همراه فیلیپ وردن فرانسوی دیگر، توسط یک گروه مسلح در هتل محل اقامت خود در شمال مالی ربوده شد. گروه القاعده در مغرب اسلامی، مسئولیت ربودن این دو تن را به عهده گرفته بود. جسد فیلیپ وردن در ژوئیه 2013 در حالی که با شلیک گلوله ای در مغز وی به قتل رسیده بود، کشف گردید.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران