.
.
.

حمایت مالی نمایندگان از برنامه اوباما علیه داعش در سوریه وعراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه 4-12-2014 لایحه 585 میلیارد دلاری وزارت دفاع این کشور را تصویب کرد که به باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور اجازه می‌دهد اقدامات ارتش این کشور علیه گروه داعش را در عراق و سوریه گسترش دهد. 5 میلیارد دلار از این مبلغ بودجه فوری برای این عملیات در سوریه و عراق در نظر گرفته شده است . 63.7 میلیارد دلار دیگر برای جنگ های خارج در نظر گرفته شده است.

اما این لایحه نیاز به تصویب سنای ایالات متحده دارد تا به قانون تبدیل شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، لایحه یاد شده با 300 رای موافق جمهوریخواهان و دمکرات‌های مجلس نمایندگان در برابر 119 رای مخالف به تصویب رسید، و این امکان را برای ارتش آمریکا فراهم می‌کند که علاوه بر افزایش یک درصدی حقوق نیروهایش، به ساخت کشتی‌، هواپیما و سایر ابزار و ادوات جنگی در سراسر کشور اعتبار اختصاص دهد.

این لایحه به جنگ میان آمریکا و متحدان آن علیه گروه داعش در عراق و شام نیز توجه دارد به‌ طوری که برای افزایش حملات هوایی و اعزام هزار و 500 نفر نیروی بیشتر به منطقه، مبلغ پنج میلیارد دلار پیش‌بینی کرده است.

لایحه دفاعی آمریکا در عین حال به پنتاگون اجازه می‌دهد که برای آموزش و تجهیز شورشیان میانه ‌رو سوریه در نبرد علیه بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، برنامه‌ ریزی کند. این پیشنهاد اوباما برای آموزش و تجهیز نیروهای میانه رو سوری در ماه سپتامبر توسط کنگره تصویب شده بود که در لایحه فعلی بودجه آن نیز تامین می شود.

برخی از نمایندگان حتی از حزب دمکرات، حزب رئیس جمهوری از دخالت بیشتر این کشور در درگیری های خاورمیانه مخالف هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در همین رابطه و در جریان بررسی این لایحه برخی از نمایندگان با درگیر شدن بیشتر آمریکا در جنگ جدید خاورمیانه مخالفت کردند که از جمله جیم مک‌گاورن، عضو دمکرات مجلس نمایندگان با اشاره به این لایحه گفت: "ما بیشتر و بیشتر درگیر جنگ در عراق و سوریه می‌شویم".

بودجه وزارت دفاع آمریکا بیش از نیمی از کل بودجه دولت فدرال این کشور را تشکیل می دهد.

لایحه جامع دفاعی آمریکا هفته آینده نیز در مجلس سنا به رای گذاشته خواهد شد که آسوشیتدپرس می‌نویسد انتظار می‌رود در آن مجلس نیز تصویب شود.

در همین حال کاخ سفید اعلام کرده است باراک اوباما امروز گزینه خود برای جایگزینی چاک هیگل، وزیر دفاع این کشور را اعلام خواهد کرد.
چاک هیگل، وزیر دفاع فعلی، ماه گذشته استعفای خود از این سمت را اعلام کرد.