.
.
.

کری: ایران به تعهدات خود پایبند بود.. جهان امن‌تر از سال گذشته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه ۲۴ پس از پایان تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ و دیدار دو جانبه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در کنفرانسی خبری گفت که دستیابی به توافق خوب زمان بر خواهد بود.

او همچنین تاکید کرد که مذاکرات روزهای گذشته در وین شاهد پیشرفت قابل توجهی بود.

این کنفرانس خبری پس از پایان ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ و تمدید مذاکرات تا ۷ ماه دیگر برگزار شد.

جان کری گفت که هدف از تمدید مذاکرات برای دستیابی به توافق سیاسی در طول چهار ماه آینده است و پس از آن تدوین توافق جامع آغاز خواهد شد.

او گفت: «هنوز نمی‌دانیم اگر به توافق نرسیدیم چگونه پیش برویم.»

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که توافق جامع، خواسته‌های جامعه جهانی را عملی می‌کند. او گفت در عین حال اختلاف‌هایی وجود دارد.

کری گفت که اکنون و با نزدیک‌تر شدن به توافق جامع، جهان امن تر شده است. او به توافق موقت هسته‌ای با ایران در ژنو در سال گذشته اشاره کرد و گفت ایران پیش از این یک سال به سرعت به سمت افزایش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده خود که به ساخت بمب اتمی کمک می‌کند حرکت می‌کرد اما این روند متوقف شد.

او با اشاره به دخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران گفت که ایران اکنون اورانیومی با غلظت ۲۰ درصد ندارد و طرح‌های خود را در این زمینه متوقف کرده است.

او به راکتور آب سنگین اراک اشاره کرد و گفت که ایران یک سال پیش در مسیر ساخت این راکتور و تولید پلوتونیم که برای ساخت بمب اتم به کار می‌رود پیش می رفت، اما ایران تحقیق برای ساخت نیروگاه آب سنگین اراک را متوقف کرده است.

او ادامه داد که یک سال پیش بازرسان امکان دسترسی به نیروگاه‌های اتمی ایران را نداشتند اما امروز این امکان وجود دارد.

او تاکید کرد که دسترسی به نیروگاه‌های ایران برای اعتماد سازی مهم است و ایران هم آن را پذیرفته است.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که ایران به تعهدهای خود پایبند بوده و در مقابل تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور کاهش یافت. او گفت که این‌ها پایه یک توافق جامع است.

کری گفت: «تا یک سال پیش نمی دانستیم به کجا باید پیش برویم اما امروز به توافقی نزدیک شدیم که خلیج و همچنین اسرائیل را امن‌تر می‌کند.»

او با بیان این‌که «در یک سال و چند روز گذشته مسیری طولانی را پیش رفتیم» گفت: «اکنون زمانی نیست که بخواهیم مذاکرات را ترک کنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این‌که ماه دسامبر، مقام‌های ایرانی و آمریکایی بار دیگر با یکدیگر دیدار خواهند کرد، از آغاز مذاکرات فنی خبر داد.

او تاکید کرد که همزمان با ادامه مذاکرات هسته‌ای، طرفین به تعهدات خود بر پایه توافق موقت ژنو، پایبند خواهند ماند.

کری گفت که هدف از مذاکرات سیاسی یا ایده‌ئولوژیک نیست، بلکه یک توافق راهبردی است که همه می‌خواهند به آن برسند.

او اظهار داشت: «یک توافق جامع باید همه راه‌های ایران را به سمت سلاح هسته‌ای ببندد، یک توافق جامع باید کمک کند که مسائل هسته‌ای را بهتر بشناسیم. برای ایران هم سود خواهد داشت از جمله کاهش تحریم‌ها. اکنون راهی را می‌بنیم که می‌توانیم مسائلی را حل کنیم که قبلا نمی‌توانستیم.»

او تاکید کرد: «این توافق همچون هر توافق دیگر نمی‌تواند بر اساس اعتماد باشد چرا که اعتماد نمی‌تواند یک شبه ایجاد شود. ما می‌خواهیم این توافق به نتیجه برسد اما نه به هر قیمتی. ما می‌خواهیم به توافق جامعی که به سود همه است برسیم. همه ما می‌خواهیم مردم ایران از راه پایان تحریم‌ها با جهان ارتباط برقرار کنند. ما می‌خواهیم تحریم‌ها را برداریم اما اگر تحریم‌ها نبود، اکنون به اینجا نمی‌رسیدیم. اکنون همه دنیا درباره برنامه اتمی ایران سوال دارد. ایران باید برای برداشت تحریم‌ها گام‌هایی بردارد.»

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: «ما به کمک کنگره برای ادامه مذاکرات نیازداریم.»

او خطاب به کسانی که مخالف توافقات صورت گرفته و روند مذاکرات هستند گفت: «بسیاری می گویند که ایران می تواند توافق موقت را زیر پا بگذارد و به تعهدهای خود پایبند نباشد، اما ببینید چه شد، ایران به تعهدات خود عمل کرد و تحریم ها همچنان پا برجا است.»

او ادامه داد:‌ «در چند هفته گذشته ما تلاش کردیم به توافق خوبی برسیم، باید همچنان صبور باشیم و وضعیت فعلی و مسئولیت خود را درک کنیم و راه را برای یک توافق جامع هموار کنیم.»

کری خطاب به مخالفان دولت آمریکا و سیاست‌هایش در کنگره گفت: «می دانیم ایران به توافقات ژنو پایبند بوده. امیدوارم کنگره به ما یک فرصت متوازن رو بدهد تا بدون رد و بدل شدن پیام هایی که ممکن است اشتباه تفسیر شود، مسیر را پیش برویم. ما به کنگره دستاوردها را توضیح خواهیم داد و به نصحیت‌های آن ها گوش خواهیم داد.»