.
.
.

چاک هگل، وزیر دفاع آمریکا استعفا می دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا به گفته یک مقام بلندپایه، چاک هگل، وزیر دفاع آمریکا، روز دوشنبه 24 نوامبر، پس از انتقادها از عملیات نظامی در افغانستان و برضد گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش، استعفا می دهد.

هگل 68 سال سن دارد، و پیش از این سناتور و از رزمندگان جنگ ویتنام بوده است. او قرار است روز دوشنبه در همراهی با باراک اوباما در کاخ سفید استعفای خود را اعلام کند.

بنا به گفته مقامات بلندپایه دولتی، باراک اوباما آخر وقت روز دوشنبه استعفای هگل را اعلام خواهد کرد. پیش از این اوباما در طی چندین ملاقات در هفته گذشته از هگل خواسته بود تا از پست وزارت دفاع کناره گیری کند.

یک مقام دولتی که نخواست نامش فاش شود به یک خبرگزاری فرانسه گفت: "در این چند سال باقی مانده لازم است رویکرد دیگری اتخاذ شود. هگل از کار برکنار نشده، و این یک توافق متقابل بین او و اوباما بوده است."

او افزود: "از ماه اکتبر گذشته هگل استعفای خود را با اوباما مطرح کرده بود، و این برای چند هفته ادامه داشته است. بزودی جانشین هگل معرفی خواهد شد، اما تا تایید این فرد از سوی سنای آمریکا، هگل در پست وزارت دفاع باقی می ماند."

به گزارش رویترز، هگل در یک یادداشت داخلی که به بیرون درز کرد، از استراتژی اوباما در مورد سوریه انتقاد کرده بود. او در این یادداشت نسبت به شکننده بودن سیاست اوباما در سوریه به دلیل ناروشن بودن موضع نسبت به رئیس جمهور سوریه هشدار داده بود.

کاخ سفید هنوز هیچ نشانه ای از جانشین احتمالی هگل نداده است، ولی روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز از سه کاندید برای وزارت دفاع نوشته است. مایکل فلورنی، معاون سابق وزارت دفاع؛ سناتور جک رید، از ایالت رودآیلند؛ و اشتون کارتر، معاون وزیر دفاع سابق کاندیدهای احتمالی وزارت دفاع هستند.