.
.
.

بریتانیا و روسیه: مذاکرات اتمی با ایران شاهد «پیشرفت بزرگی» بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزرای امور خارجه بریتانیا و روسیه اعلام کردند که مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ شاهد «پیشرفت بزرگی» بود، اما در دستیابی به توافق نهایی شکست خورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا، دوشنبه ۲۴ نوامبر در جمع خبرنگاران گفت که مذاکرات هسته‌ای با ایران تا آخر ژوئن ۲۰۱۵ یعنی ۷ ماه دیگر تمدید شد.

او افزود که در تازه‌ترین دور از مذاکرات با ایران که در وین پایتخت اتریش برگزار شد «پیشرفت بزرگی» صورت گرفت.

هاموند ادامه داد که هدف روشنی وجود دارد که «دستیابی به توفقی اساسی» در سه ماه آینده است و مذاکرات ماه آینده از سر گرفته خواهد شد.

وزیر امور خارجه بریتانیا یادآور شد که هنوز مشخص نیست مکان بعدی مذاکرات کجا خواهد بود. او خاطرنشان کرد که در این مدت ایران می‌تواند از کاهش تحریم‌های بر پایه توافق موقت ژنو به میزان ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار استفاده کند.

از سویی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت «پیشرفت بزرگی» در مذاکرات با ایران در وین روی داد.

لاوروف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ افزود: «انتظار می‌رود در سه یا چهار ماه آینده، طرف‌ها بر سر پایه‌های اصلی توافق نهایی با یکدیگر به تفاهم برسند.»

ایران و گروه ۱+۵ در تلاش بودند تا روز ۲۴ نوامبر جاری، به توافق جامع هسته‌ای دست یابند. از این رو مذاکراتی ماراتونی در وین آغاز کردند. این تاریخ زمان ضرب‌الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافقی است که بر مبنای آن جامعه جهانی از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل کند و در مقابل، به تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور پایان دهد.

غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای می‌کند، علیه این کشور تحریم‌های سختی آغاز کرده است. در مقابل ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

روز ۲۴ نوامبر زمان عمل به توافق موقت هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ که سال گذشته منعقد شد، پایان می‌یابد. هنوز دورنمای مذاکرات مشخص نیست و دو طرف از وجود موانعی در مسیر دستیابی به توافق سخن می‌گویند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.