.
.
.

جان کری برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای با ایران به وین می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه ۲۰ نوامبر پس از ملاقات با همتای فرانسوی خود لوران فابیوس و سعود الفیصل، وزیر امور خارجه سعودی، به منظور شرکت در مذاکرات جاری بر سر برنامه اتمی، پاریس را به مقصد وین ترک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف از ملاقات جان کری با، لوران فابیوس، یکسان سازی مواضع آمریکا و فرانسه در مذاکرات هسته‌ای با ایران اعلام شده است.

قرار است سعود الفیصل وزیر امور خارجه سعودی، جمعه برای ملاقات با همتای روس خود، سرگئی لاوروف، عازم مسکو شود.

دولت مسکو گفته است که کلید موفقیت مذاکرات وین در دستان واشنگتن است. سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجۀ روسیه،، با اعلام این مطلب افزوده است که دستیابی به توافق نهایی بر سر پروندۀ اتمی ایران به توانایی دولت آمریکا برای برچیدن مجازات های اقتصادی علیه حکومت تهران بستگی دارد.

ایران و گروه ۱+۵ در تلاشند تا روز ۲۴ نوامبر جاری، به توافق جامع هسته‌ای دست یابند. این تاریخ زمان ضرب‌الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافقی است که بر مبنای آن جامعه جهانی از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل کند و در مقابل، به تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور پایان دهد.

غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای می‌کند، علیه این کشور تحریم‌های سختی آغاز کرده است. در مقابل ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

روز ۲۴ نوامبر زمان عمل به توافق موقت هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ که سال گذشته منعقد شد، پایان می‌یابد. هنوز دورنمای مذاکرات مشخص نیست و دو طرف از وجود موانعی در مسیر دستیابی به توافق سخن می‌گویند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.