.
.
.

جمهوری خواهان اکثریت کرسی های سنای آمریکا را بدست گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه های آمریکایی روز چهارشنبه 5-11-2014 از پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای سنای این کشور خبر دادند.

به گزارش کانال های تلویزیونی ایالات متحده، جمهوری خواهان اکثریت کرسی های سنا را بدست گرفتند و به این ترتیب هر دو مجلس نمایندگان و سنا به کنترل آنها در آمد.

بر اساس این گزارش، پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای کنگره، محدودیت های زیادی را برای باراک اوباما رئیس جمهور این کشور ایجاد خواهد کرد. طی هشت سال گذشته این اولین بار است که جمهوری خواهان اکثریت کرسی های سنا را به دست می گیرند.

جمهوری خواهان با 51 کرسی از 100 کرسی سنای آمریکا، و داشتن اکثریت در مجلس نمایندگان، دمکرات ها را شکست دادند.

از سال 2006 تا پیش از این انتخابات، دموکرات ها با 55 کرسی اکثریت سنا را در اختیار داشتند. اما آنها با از دست دادن 7 کرسی، سنا را به جمهوری خواهان واگذار کردند.

گزارش ها نشان می دهد که جمهوری خواهان می توانند سلطه خود را بر مجلس نمایندگان که از سال 2010 تا کنون بر آن مسلط هستند، همچنان حفظ کنند. آنها از 435 کرسی در مجلس نمایندگان بر 233 کرسی مسلط هستند.

برخی کارشناسان پیش بینی کرده بودند که در این انتخابات جمهوری خواهان همچنان مجلس نمایندگان را در کنترل خود نگه دارند.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این گفته بود، دموکرات ها در سنا ممکن است با سخت ترین رقابت انتخاباتی از سال 1958 روبرو باشند.

برخی از قانونگذاران مخالف دولت اوباما از نحوه برخورد رئیس جمهوری با دخالت های روسیه در اوکراین و حملات هوایی آمریکا به شبه نظامیان "داعش" در عراق و سوریه انتقاد کرده اند.

با پیروزی جمهوری خواهان، انتظار می رود که اختلافات میان ریاست جمهوری و کنگره بر سر طرح های باراک اوباما برای اصلاح نظام خدمات درمانی، مسئله مبارزه با ایبولا و برخی سیاست های خارجی، تشدید شود.

گفتنی است که پیش از این انتخابات، نظرسنجی ها نشان می داد که محبوبیت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در بین آمریکائی ها کاهش یافته است. به همین دلیل برخی شکست دمکرات ها و پیروزی جمهوری خواهان در کنترل سنا را نتیجه کاهش محبوبیت اوباما دانستند.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، رهبران دو حزب جمهوری خواهان و دمکرات ها در مجلس نمایندگان و سنا را برای تشکیل جلسه ای در کاخ سفید، دعوت کرد.

در این جلسه که قرار است روز جمعه برگزار شود، رهبران دو حزب در باره مسائل مهم جهانی و چالش هایی که آمریکا در حال حاضر با آنها روبروست، گفتگو خواهند کرد.