.
.
.

سوئد کشور فلسطین را به رسمیت شناخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد اعلام کرد که کشورش طی بخشنامه‌ای، کشور فلسطینی را به رسمیت شناخت؛ و بدین ترتیب سوئد نخستین کشور غربی عضو اتحادیه اروپا است که دست به چنین اقدامی می‌زند.

از سویی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، از تصمیم سوئد استقبال و آن را «تاریخی» توصیف کرد.

مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد در مقاله‌ای در روزنامه داگنز نهیتر نوشت: «دولت امروز تصمیم گرفته کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد، اقدامی مهم که بر حق فلسطینی‌ها را در تعیین سرنوشت تاکید دارد.»

خانم والستروم افزود: «دولت معتقد است که معیارهای قانون بین‌الملل برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین، فراهم شده است...حتی اگر بدون مشخص شدن مرزها باشد.» او ادامه داد: «امیدواریم این اقدام راه را برای دیگران مشخص کند.»

از سویی اویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل، تصمیم سوئد برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین را «تاسف بار» توصیف و تاکید کرد این اقدام، به تلاش‌ها برای حل و فصل مناقشه اسرائیلی-فلسطینی، کمکی نمی‌کند.

لیبرمن در بیانیه‌ای که از سوی دفترش صادر شده، اظهار داشت: «تصمیم دولت سوئد برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین تصمیمی تاسف بار است و تنها می‌تواند به تقویت بخش‌های تندرو و سیاست مخالفت در میان فلسطینی‌ها منجر شود.»

او افزود: «اقدام دولت فلسطین در برداشتن این گام تبلیغاتی که زیان‌های زیادی در بر دارد، ننگین است.»

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، دستگم ۱۱۲ کشور جهان فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی، شمار این کشورها را ۱۳۴ اعلام کرده است که هفت‌تای آن‌ها، از اعضای اتحادیه اروپا هستند. چک، مجارستان، لهستان، بلغارستان، رومانی، مالت و قبرس، پیش از عضویت در اتحادیه اروپا، کشور فلسطین را به رسمیت شاخته بودند.

استفان لوفن نخست وزیر سوئد در سخنرانی خود در اوایل اکتبر اعلام کرده بود که سوئد، کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت؛ سخنانی که از سوی مقام‌های فلسطینی مورد استقبال قرار گرفت و در مقابل، باعث انتقاد اسرائیل و ایالات متحده شد.