فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کری: تحریم‌های ایران تعلیق نمی‌شود و مذاکرات ادامه می یابد

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که کشورش در حال حاضر اقدام به تعلیق تحریم‌های اعمال شده علیه ایران نمی‌کند چرا که به گفته او، این تحریم‌ها برای ادامه مذاکرات هسته‌ای، ضروری است.

  به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، چهارشنبه ۲۲ اکتبر در کنفرانس خبری با فرانک اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان در آلمان گفت: «ما در حال حاضر تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را تعلیق نمی‌کنیم زیرا تنها راه مناسب برای ادامه مذاکرات هسته‌ای با این کشور به شمار می‌رود.»

  او همچنین با اشاره به این‌که دولت آمریکا گفت‌وگوهای کاملی با کنگره این کشور بر سر پرونده اتمی ایران صورت خواهد داد، افزود: «دولت به تصمیم کنگره درباره ایران احترام خواهد گذاشت.»

  او گفت که هفته آینده، جلسه مشورتی با کنگره بر سر پرونده اتمی ایران در کنگره برگزار خواهد شد.

  از سویی مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چهارشنبه گفت که «در گام‌های آخر مذاکرات هستیم که بسیار مهم و حساس و سخت است.» او از طرف های ایران در مذاکرات اتمی خواست از بیان «موضوعات مذاکره در سطح رسانه‌ پرهیز کنند.»

  به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) افخم افزود که مذاکرات کارشناسان اتمی ایران و گروه ۱+۵ به مدت دو روز از امروز در وین آغاز شده است و طی آن «جزئیات طرح‌های ارائه شده مورد بررسی قرار می گیرند.»

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سئوالی درباره اظهار نظر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا که گفته بود «لغو تحریم‌ها بدون نظر کنگره صورت نمی‌گیرد» گفت: «این مسائل از موضوعات داخلی آمریکاست و آنها باید این موضوعات را در خود حل کنند، برای ما آنچه در توافق جامع نهایی می‌شود مهم است.»

  او بار دیگر تاکید کرده که «بر مبنای توافق ژنو تحریم‌ها باید لغو شوند نه تعلیق.»

  ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده اند که مهلت مذاکرات را تا تاریخ ۲۴ نوامبر برای دستیابی به یک توافق جامع با هدف حل و فصل نهایی پرونده ایران تمدید کنند.

  غرب، ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای متهم می‌کند. از همین رو تحریم‌هایی علیه این کشور وضع کرده است.

  ایران که بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید دارد، مذاکراتی با غرب آغاز کرده که تا کنون طی آن به توافق اولیه موقت دست یافته است. برپایه این توافق، ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق کرده و در مقابل، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور کاهش یافت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران