.
.
.

ملاله یوسف زی و کایلاش ساتیارتهی مشترکا برنده جایزه صلح نوبل شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیته نوبل نروژ روز جمعه اعلام کرد که جایزه صلح نوبل سال 2014 را به ملاله یوسف زیی ، دختر پاکستانی که برای حق تحصیل دختران فعالیت می‌کرد به طور مشترک با کایلاش ساتیارتی، فعال هندی حقوق کودکان، برنده جایزه نوبل صلح شدند.

به این ترتیب ملاله یوسف زی با 17 سال سن جوانترین برنده جایزه صلح نوبل است.

"توربیورن یاگلاند" رئیس کمیته نوبل نروژ در دلایل اهدای جایزه به این این دو تن گفت: ملاله از مدتها پیش در عمر کوتاهش برای حصول حق تحصیل دختران مبارزه کرده است تا جایی که نزدیک بود جان خود را در این راه از دست بدهد".

در باره کایلاش ساتیاراتهی گفت: " کایلاش 60 سال سن دارد و در بخش بزرگی از عمر خود برای حق کودکان و سن قانونی کار فعالیت کرده است. فعالیت های او باعث شد که سازمان جهانی کار، به کار گرفتن کودکان را در کار ممنوع سازد".

یاگلاند در بیان خود تاکید کرد: "جایزه امسال صلح نوبل به یک هندو و یک مسلمان که هر دو علیه تندروی فعالیت می کنند، اهدا می شود و این نیز می تواند علامتی سمبلیک برای همزیستی مسالمت آمیز تعبیر شود.

وقتی خبرنگار تلویزیون دولتی نروژ با ملاله که در انگلیس زندگی می کند، تماس گرفت و خواستار نظرش شد، وی بلافاصله گفت که من در مدرسه هستم و کلاس دارم نمی توانم صحبت کنم، اما ساعت 4 بعد از ظهر به وقت لندن مصاحبه مطبوعاتی خواهم داشت.