.
.
.

سازمان ملل و بانک جهانی: اپیدمی ابولا حیات انسانی در آفریقا را به خطر انداخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول روز پنج شنبه هشدار داد که اپیدمی در حال توسعه ابولا سرنوشت حیات انسانی در آفریقا و جهان را خطر قرار خواهد داد.

از سویی دیگر بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه 9-10-2014 اعلام کرد جهان برای مقابله با شیوع بیماری ابولا در مناطق غربی آفریقا نیاز دارد منابع خود را 20 برابر کند.

دبیرکل سازمان ملل این نظر را در نشستی در واشنگتن پایتخت آمریکا که بانک جهانی برای بررسی اپیدمی ابولا ترتیب داده است، ابراز کرد و گفت افزایش کمک باید «آزمایشگاه‌های سیار، خودرو، هلیکوپتر، تجهیرات حفاظتی و کادر پزشکی مجرب را شامل شود.»

در این جلسه که مقامات ارشد و رؤسای جمهوری گینه، لیبریا و سیرالئون از طریق کنفرانس ویدیوئی شرکت داشتند، کیم یونگ کیم رئیس گروه بانک جهانی گفت اگر شیوع ویروس ابولا مهار و به سرعت متوف نشود، آینده آفریقا در خطر خواهد بود.

وی همچنین بر نیاز به افزایش شمار پزشکان و کادر پزشکی مجرب در کشورهای آسیب‌دیده تاکید کرد و گفت شرکت کنندگان در کنفرانس بانک جهانی، درباره اقدامات قاطعی که می‌تواند برای کمک به کشورهای ابولازده، در تشدید مبارزه با شیوع ویروس و مهار آثار درازمدت آن بر اقتصادهایشان صورت بگیرد، بحث و گفتگو می‌کنند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید اپیدمی ابولا در سال جاری بیش از 230 نفر از پرسنل پزشکی و 3800 بیمار مبتلا را در غرب آفریقا کشته است.

یک پرستار اسپانیایی که از دو مبلغ مذهبی مبتلا به این ویروس که از آفریقا برگشته بودند، پرستاری می کرد به این ویروس مبتلا شد. این اتفاق در مادرید و خارج از خاک آفریقا اتفاق افتاد، کشورهای اروپایی را بیش ازپیش نگران کرد و آنها خود را در خطر شیوع این ویروس مهلک می بینند.

ویروس ابولا از راه تماس مستقیم و یا ترشحات بدنی بیمار منتقل می شود. این ویروس شدیدا مسری و بسیار کشنده است. 60 تا 70 درصد مبتلایان به این بیماری جان خود را از دست می دهند. دوره نهفتگی ویروس تا بروز علایم بیماری ازچند روز تا 4 هفته طول می کشد و علایم آن تب، درد شکم و معده و در نهایت خونریزی داخلی است که به مرگ بیمار منجر می شود.

کارشناسان بهداشت جهانی اپیدمی این ویروس را از اپیدمی ایدز خطرناک تر می دانند زیرا میزان کشندگی و مسری بودن آن بسیار بالاتر از ایدز است.

هنوز دارویی برای مقابله با این ویروس ساخته نشده است.