.
.
.

نخستین نوزاد از رحم پیوندی اميد زنان نازای جهان را زنده كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلوزيون سوئد گزارشى از تولد نخستین نوزاد یک زن از طریق رحم پیوندی كه براى اولين بار در تاریخ پزشکی جهان ثبت شد را پخش كرد.

به گفته پزشکان سوئدی، این خبری امیدبخش برای زنانی است که رحمشان را به دلیل سرطان از دست داده‌اند و یا اینکه بدون رحم به دنیا آمده‌اند.

این زن سوئدی که نام وی فاش نشده است 36 ساله در سپتامبر 2014 فرزند پسر 1775 گرمی خود را از طریق سزارین به دنیا آورد. وى در اثر مشکل ژنتیکی، بدون رحم به دنیا آمده بود و یکی از 9 زنی بود که در سال 2013 رحم پیوندی‌شان را از اهداکنندگان زنده دریافت کرده بودند.

رحم پیوندی این زن از مادر 61 ساله وی گرفته شده بود که چندین سال قبل از جراحی، یائسه شده بود.

دریافت کننده که از تخمدان‌های سالم برخوردار بود، توانست تخم‌های سالم تولید کند که در گام بعدی و پیش از پیوند با استفاده از روش لقاح مصنوعی، بارور شدند و سپس 11 جنین بدست آمده منجمد شدند.

متز برانستورم، استاد زنان و زایمان دانشگاه گوتنبرگ و همکارانش یک سال بعد از پیوند رحم، یکی از جنین‌ها را در رحم پیوندی کاشتند که سه هفته بعد منجر به بارداری موفق شد.

دکتر متز برانستورم از دانشگاه گوتنبرگ درباره این عمل جراحی می گوید:" این موفقیت توانست راه های جدیدی را پیش روی زنان جوانی قرار دهد که در حسرت مادر شدن هستند. "

وی افزود: "من و همکارانم در حدود 10 سال است که بر این پروژه متمرکز شده ایم. اما در رابطه با دفعات بعدی بارداری این زن باید گفت، وی تنها می تواند دو زایمان داشته باشد."

دکتر متز برانستورم یادآور شد: "یک سال پیش از پیوند رحم، جنین هایی که از طریق لقاح مصنوعی بارور شده بودند در رحم کاشته شده و بعد از سه هفته منجر به بارداری موفقیت آمیز این مادر سوئدی شدند. این جنین در مدت بارداری شرایط طبیعی را سپری کرد اما مادر در هفته 31 بارداری با ضربان غیر طبیعی جنین به بیمارستان منتقل شد تا با عمل سزارین، اولین نوزاد از طریق پیوند رحم به دنیا آید. در حال حاضر، مادر و پسر در شرایط عمومی خوبی به سر می برند و مرخص شده اند."