.
.
.

موافقت پارلمان بریتانیا با مشارکت در حملات علیه داعش در عراق و نه سوریه

دیوید کامرون: حملات علیه مواضع داعش ممکن است چند سال طول بکشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان بریتانیا جمعه ۲۶ سپتامبر، با مشارکت این کشور در حملات هوایی علیه مواضع شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در عراق موافقت کرد اما تصمیم درباره حمله به مواضع این گروه در سوریه را به آینده موکول کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۵۲۴ تن از نمایندگان پارلمان، به لایحه ارائه شده توسط دیوید کامرون نخست وزیر این کشور در این باره، رای مثبت دادند در حالی که ۴۳ نماینده با آن مخالفت کردند.

دیوید کامرون در سخنانی پیش از آغاز بررسی لایحه توسط پارلمان هشدار داد که ممکن است حملات علیه مواضع داعش، چند سال طول بکشد.

متن تصویب شده «انجام حملات هوایی» را در چارچوب حمایتی که دولت عراق آن را درخواست کرده، «مجاز» دانسته و تاکید کرده است که لندن «هیچ سرباز بریتانیایی به مناطق جنگ اعزام نخواهد کرد.»

در آغاز جلسه پارلمان دیوید کامرون از نمایندگان خواست تا با مشارکت لندن در حملات هوایی علیه مواضع گروه داعش در سوریه موافقت کنند.

کامرون که امروز در پارلمان بریتانیا سخن می‌گفت، با بیان اینکه گروه داعش، تهدیدی برای بریتانیا نیز تشکیل می‌دهد، ابراز عقیده کرد که حملات برای ثمر بخش بودن، باید چند سال ادامه یابد.

او افزود، تهدید اکنون ناشی از سوی بخش دور افتاده جهان نیست.

نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد، اگر اوضاع به شکل کنونی ادامه یابد، خلافت اسلامی به سواحل دریای مدیترانه و به مرزهای یکی از کشورهای عضو پیمان ناتو خواهد رسید.

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا نیز گفت «دخالتی که پارلمان آن را بررسی می‌کند، متعلق به انجام حملات هوایی در عراق است.
ما نمی‌گوییم که در آینده اقدام به حملات هوایی در سوریه نمی‌کنیم، این احتمال در آینده وجود دارد، اما لازمه چنین تصمیمی بررسی مجدد آن در پارلمان است.»