.
.
.

اظهارات حاضران در جلسه شورای امنیت درباره داعش ، ایران ، سوریه و عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل در جلسه شامگاه روز جمعه ۱۹ سپتامبر ، بر حمایت از عراق در جنگ این کشور علیه گروه داعش تاکید کرد. عبدالله المعلمی نماینده دائم سعودی در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت اظهار داشت که گروههای تندرو و رژیم سوریه دو روی یک سکه هستند.

بیانیه شورای امنیت به شدت حملات گروههای تروریستی از جمله گروه داعش در عراق ، سوریه و لبنان را محکوم و آن تهدیدی علیه تمام منطقه خاورمیانه به شمار آورد .

در جلسه شورای امنیت ۳۰ وزیر خارجه از جمله وزرای خارجه سعودی ، ایران ، فرانسه ، آمریکا و عراق حضور داشتند.

اظهارات وزیر خارجه سعودی :


عبدالله المعلمی نماینده دائم سعودی در سازمان ملل در سخنرانی خود تاکید کرد که سیاست های فرقه ای و سرکوب به رشد تروریسم برون مرزی ، منجر می شود . وی تاکید کرد که گروههای تندرو و رژیم سوریه دو روی یک سکه هستند.

المعلمی تاکید کرد که پس از بازگشت عراق به کشورهای عربی و دوری از فرقه گرایی ، کشور سعودی هیچ تردیدی در فراهم کردن حمایت لازم برای ملت عراق نخواهد داشت.

وزیر خارجه آمریکا :


از سوی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا در شورای امنیت تاکید کرد که ایران می تواند در رویارویی و نابود کردن گروه داعش در عراق ایفای نقش کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ائتلاف لازم برای دفع داعش تنها، و در درجه اول، ماهیت نظامی ندارد. » او همچنین تاکید کرد که «این ائتلاف باید جامع و فراگیر باشد. »

کری افزود که: « تقریبا برای همه کشورها ی جهان، و از جمله ایران، نقشی برای ایفا کردن وجود دارد».

وزیر خارجه عراق :

ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق در جلسه شورای امنیت اظهار داشت که مسئولیت اصلی جنگ علیه داعش بر دوش عراق است اما در عین حال بر اهمیت پوشش هوایی کشورهای دوست عراق در این جنگ تاکید کرد.

وی از ائتلاف بین المللی خواست که به ارسال کمک های نظامی به عراق و حملات هوایی علیه گروه تروریستی داعش ادامه دهد.

وزیر خارجه امارات :

در همین حال عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات خاطر نشان کرد که جنگ علیه گروههای تروریستی در عراق نباید به حاشیه راندن سنی های این کشور منجر شود.

وی افزود که خطر تروریسم تنها به گروههای تندرو در عراق محدود نیست بلکه به کشورهای دیگری نظیر یمن ، لیبی ، سومالی ، افعانستان و چند کشور دیگر کشیده شده است.

وزیر خارجه فرانسه :

"لوران فابیوس" وزیر خارجه فرانسه در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سخنانی با اشاره به اینکه داعش هیچ ارتباطی با اسلام نداشته و دست به اقدامات تروریستی کوری بر ضد اقلیتها زده و حقوق بشر را نقض می کند، افزود که : فرانسه مسئولیت خود را در مقابله با داعش بر عهده می گیرد.

وی با یادآوری مخالفت کشورش با حمله 2003 آمریکا به عراق تاکید کرد که جنگ علیه داعش مسئولیت همه کشورها است.