.
.
.

همایش سران "سازمان همکاری شانگهای" گشایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همایش دوروزه سران سازمان همکاری شانگهای روز پنجشنبه 11 سپتامبر، در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان گشایش یافت.

رئیس های جمهور کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، و ازبکستان در این همایش حضور خواهند یافت. این همایش با چرخش روسیه بسوی همسایگان آسیاییش و تیره شدن روابط این کشور با غرب بر سر بحران اوکراین همزمان شده است.

رهبران ایران ، مغولستان و افغانستان نیز در شهر دوشنبه حضور دارند، و قرار است که با سران این سازمان و در حاشیه این همایش گفتگو کنند. کشور ایران، مغولستان، پاکستان، هند و افغانستان در سازمان همکاری شانگهای به عنوان ناظر حضور می یابند.

به گزارش خبرگزاری "رادیو اروپای آزاد" موضوع اصلی این همایش امنیت منطقه ای در آستانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان در پایان سال جاری است.

یوری اوشاکوف، مشاور رئیس جمهور روسیه، پیش از شروع همایش گفت که روسیه تشکیل یک کنفرانس در باره افغانستان را به سازمان پیشنهاد خواهد کرد.

موضوع دیگر در این همایش نهایی سازی راهکار عضوگیری جدید این سازمان است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در اظهار نظر روز 10 سپتامبر خود گفت که تبیین نیازهای قانونی، اداری و مالی برای عضوگیری، راه را برای "توسعه سازمان" باز خواهد کرد.

اوشاکوف با اشاره به اینکه ایران برای عضویت در این سازمان باید مدتی صبر کند، گفت: " با وجود تحریمهای سازمان ملل متحد علیه ایران، عضویت این کشور فعلا مطرح نمی شود."

قرار است که در حاشیه همایش دوشنبه، حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ایران و روسیه با یکدیگر دیدار داشته باشند.

سازمان همکاریهای شانگهای در میانه دهه 1990 میلادی تشکیل شد تا به اختلافات مرزی چین با کشورهای تازه استقلال یافته آسیای مرکزی رسیدگی کند. این سازمان در طول این سالها تحولات بسیاری را تجربه کرده است.