.
.
.

اوباما: داعش را ظرف چند ماه نابود می کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را تهدید کرد و گفت که ایالات متحده ظرف چند ماه آینده توانایی های این گروه را تضعیف و سپس آن را نابود خواهد کرد.

اوباما در مصاحبه با شبکه خبری «ان بی سی نیوز» گفت که از آمریکایی ها و کنگره خواهد خواست تا حقیقی و جدی بودن خطر داعش را درک کنند.

او افزود که از کنگره تقاضای پول بیشتری برای مقابله با این گروه تندرو خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این مصاحبه که شنبه انجام شده و روز یکشنبه 7 سپتامبر پخش شد گفت که روز چهارشنبه 11 سپتامیر، استراتژی خود را برای مقابله با داعش به اطلاع آمریکایی ها خواهد رساند. او در عین حال تاکید کرد که نیروی زمینی برای مقابله با این گروه تندرو، اعزام نخواهد کرد.

اوباما در این مصاحبه که پس از بازگشتش از نشست سران پیمان ناتو در ولز انجام داده گفت: «مرحله پیشرو مرحله انتقال به نوعی حمله است. سه شنبه با رهبران کنگره دیدار خواهم کرد و چهارشنبه در سخنانی طرحمان برای تحرک را شرح خواهم داد.»

او تاکید کرد: «داعش به دلیل اهدافش برای گسترش یافتن در عراق و سوریه، تشکیل دهنده تهدید است. اما خبر خوشحال کننده ای که از نشست اخیر ناتو به دستمان رسید این است که جامعه بین الملل درک کرده در مقابل تهدیدی قرار داریم که باید با آن مقابله کرد.»

نمایندگان ده کشور فرانسه، کانادا، استرالیا، دانمارک، ترکیه، اتریش، آلمان، کانادا، ایالات متحده و بریتانیا، جمعه در حاشیه نشست سران ناتو گردهم آمده بودند تا پایه های یک ائتلاف بین المللی را وضع کنند. اما اهداف نهایی، چهره این ائتلاف و نقش هرکدام از کشورها در آن، هنوز مشخص نشده است.

در پاسخ به سوالی درباره استراتژی اش، اوباما در این مصاحبه تاکید کرد: «اعزام نیروهای آمریکایی را در بر نخواهد داشت و همچون جنگ عراق در سال 2003 نخواهد بود.»

او خاطرنشان کرد: «از راه انجام حملات هوایی برای پشتیبانی از عملیات میدانی نیروهای عراقی و کردی، بخشی از ائتلاف بین المللی خواهیم بود.»

او افزود: «به آن ها فشار خواهیم آورد و سرزمین هایی را که تصرف کرده اند، کوچک خواهیم کرد. در نهایت هم علیه آن ها پیروز خواهیم شد.» او تاکید کرد که این اقدام ها بیش از چیزی که آمریکا هزینه می کند، نیازمند سرمایه گذاری است.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: «اما اگر این شبه نظامیان اسلامگرای تندرو موفق شدند مناطق مهمی را تصرف کنند، اسلحه بیشتری به دست آورند و شمار بیشتری از شبه نظامیان خارجی را جذب کنند، ممکن است در آینده به تهدیدی حقیقی برای واشنگتن تبدیل شوند.»

هواپیماهای نظامی آمریکا یکشنبه مواضع داعش را در نزدیکی سد الحدیثه در استان الانبار به منظور حمایت از نیروهای ارتش و عشایر سنی که از سد در مقابل حملات داعش حمایت می کنند، بمباران کردند.

از زمان آغاز حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش در شمال عراق، این نخستین بار است که مواضع این گروه تندرو در استان الانبار در مرکز عراق هدف قرار گرفته می شود.

داعش مناطق وسیعی از شمال عراق و سوریه را تصرف کرده و در این مناطق برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم