مدیر دارایی های رهبر کره شمالی با 5 میلیون دلار گریخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

"یون تائ هیونگ" از مدیران بلند پایه یکی از بانک های کره شمالی که مسئولیت مدیریت دارایی های "کیم یونگ - اون" رهبر این کشور را به عهده داشت، با 5 میلیون دلار فرار کرد.

"یون تائ هیونگ" یکی از مدیران بلند پایه بانک "جیسون دایسونگ" کره شمالی بود. این بانک وظیفه دارد دارایی های رهبر کره شمالی را مدیریت کند.

به گزارش روزنامه "جونگ آنگ البو" کره جنوبی ، وی در شهر "ناخودکا" در شرق روسیه بود که هفته گذشته ناپدید شد.

بنا بر این گزارش "یون تائ هیونگ" 5 میلیون دلار از حساب" وجوه انقلابی" که صندوق ویژه پرداخت رشوه کره شمالی است، با خود برده است.

براساس منابع نزدیک به روزنامه "جونگ آنگ البو" "یون" مسئولیت ویژه مدیریت "صندوق رشوه دهی" کره شمالی در شرق روسیه را به عهده داشت.

کره شمالی از مقامات روس درخواست کرد که این رئیس بانک را پیدا کرده، دستگیر و به کره برگردانند. هنوز مشخص نشده که چرا و چگونه وی از روسیه سر در آورده است. رسانه های کره جنوبی معتقدند که احتمال دارد "یون تائ هیونگ" برای پناهنده شدن به این کشور تلاش می کند.

مقامات کره جنوبی امیدوارند اگر این مدیر سر از کشورشان در آورد، "فعالیت های جنایتکارانه اقتصادی رژیم کره شمالی" را افشا کند.

به گزارش سازمان حقوق بشر کره شمالی؛ این کشور با چاپ اسکناس های جعلی، سیگار و مواد مخدر و قاچاق آن ها، درامد چشم گیری به دست آورده است.

منابع اطلاعاتی کره جنوبی دارایی کیم ایل سونگ رهبر پیشین کره شمالی را که پیش از مرگش در بانک های اروپایی پنهان کرده بود، 4 میلیارد دلار برآورد می کنند.

براساس منابع اطلاعاتی آمریکایی، بانک جیسون دایسونگ تحت کنترل سازمانی به نام "اداره 39" قرار دارد. این سازمان دریک سری فعالیت های مشکوک اقتصادی دست دارد.


"جانگ سونگ تیک" شوهر عمه رهبر کره شمالی که سال گذشته به همراه شمار دیگری از افراد دولتی اعدام شد، از مسئولان این اداره بود.

این بانک در سال 1978 تاسیس شد تا اقتصاد شرکت های تجاری کره شمالی را کنترل کند. کار اصلی این بانک نقل و انتقالات پولی این شرکت ها در خارج است.

این بانک در سال 2010 در لیست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفت. علت آن، تجارت غیر قانونی این بانک در اجناس لوکس است که توسط سازمان ملل ممنوع شده اند، اعلام شد.

در سال 2005 بیست و پنج میلیون دلار از دارایی های این بانک در ماکائو بلوکه شد. این تنها مبلغ شناخته شده از دارایی های کره شمالی است که بلوکه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید