این "بانوی القاعده" کیست که حتی داعش نیز طالب اوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عافیه صدیقی معروف به "بانوی القاعده"، متولد 2 مارس 1972 در کراچی پاکستان است پدر او پزشک و مادرش خانه دار می باشد. وی در سال 1990 به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد. در سال 2003، به اتفاق سه فرزند خود هنگام دیدار از خانواده اش در شهر کراچی پاکستان ناپدید شد اما در سال 2008 توسط ماموران آمریکایی در غزنی افغانستان دستگیر شد. از آن زمان تا کنون همه گروه های اسلامگرای تروریستی خواهان مبادله وی با گروگان های آمریکایی شده اند.


آخرین با گروه تروریستی داعش خواهان مبادله وی با "جیمز فولی" خبرنگار آمریکایی شد اما پس از رد این درخواست این گروه سر او را از تن جدا کرد.

سایت آمریکایی "فارین پالیسی" در گزارشی که روز سه شنبه 26-8-2014 منتشر شد نوشت، هنگامی که ایالات متحده آمریکا پیشنهاد داعش را رد کرد، این گروه دست روی دست نگذاشته بار دیگر خواستار مبادله عافیه صدیقی با یک زن اسیر آمریکایی در سوریه شد .

پیش از آن یک گروه تروریستی الجزایری که به پالایشگاه نفتی المناس این کشور را در سال گذشته مورد حمله قرار داد و شماری از غربی ها را به گروگان گرفت، خواستار مبادله عافیه صدیقی با گروگان ها شد . آمریکا در آن هنگام نیز این درخواست را نپذیرفت.

دو سال پیش هم گروه های تروریستی فعال در افغانستان از طریق مقامات امنیتی پاکستان خواستار مبادله "بووی برگدال" سرباز اسیر آمریکایی با عافیه صدیقی شده بودند که باراک اوباما با این پیشنهاد موافقت نکرد. این سرباز حدود دو ماه پیش از اسارت آزاد شد.

عافیه صدیقی در کشور امریکا در رشته علوم اعصاب شناختی تحصیل کرده است. او در سال 2001 از دانشگاه براندیس با مدرک دکترا فارغ التحصیل شد.


در پی درخواست های مکرر گروه های تروریستی برای مبادله این خانم پزشک پاکستانی، وی در منابع امنیتی آمریکا به "بانوی القاعده" معروف شد.

عافیه صدیقی هنگام تحصیل در آمریکا در سال 1995 با پزشکی پاکستانی به نام امجد محمد خان ازدواج کرد و از او صاحب سه فرزند به نام‌های محمد احمد متولد 1996، مریم بنت مصطفی متولد 1998 و سلیمان متولد 2002 شد اما او در سال 2002 از همسرش طلاق گرفت. شوهر سابقش در بازجویی گفته است که افکار عافیه تغییر پیدا کرد و مسلمانی افراطی شد در نتیجه تحمل وی برایم آسان نبود.


خالد شیخ محمد در بازجویی های خود از او به عنوان یک پیک مالی برای القاعده نام برده است. به همین دلیل نام وی در لیست افراد تحت تعقیب FBI قرار داده شد.

وکیل مدافع صدیقی گفت در سال 2003 سیا زمانی که صدیقی می‌خواست کراچی را به مقصد اسلام‌آباد ترک کند دستگیر کرده، در طول مدت بازداشت یکی از پسران او کشته شد.

از سال 2003 تا سال 2008 وی ناپدید شد تا اینکه در حالی غزنی افغانستان بازداشت شد که جزوه ای برای ساخت بمب به همراه ظروفی محتوی سیانور سدیم به همراه داشت.

عافیه صدیقی در سپتامبر 2008 در دادگاه منطقه‌ای فدرال شهر نیویورک به اتهام اقدام به قتل و ضرب و جرح مامورانی که در غزنی می خواستند او را دستگیر کنند متهم کرد اما وی این اتهام را تکذیب کرد تا اینکه پس از 18 ماه بازداشت در اوایل سال 2010، به 86 سال زندان محکوم شد. خانواده وی مدعی است که او در طول بازداشت مورد آزار و شکنجه قرار گرفته است.


گفته می شود وی در فوریه 2003 با عمار البلوشی (علی عبدالعزیز علی) ازدواج کرد. علی عبدالعزیر خواهر زاده خالد شیخ محمد است که مدعی است مغز متفکر حمله به برج های دوقلوی نیویورک است .

عمار البلوشی همچنین پسر خاله رمزی یوسف، عامل حملات پیشین در سال 1993 به برج های دوقلو می باشد.

با اینکه خالد شیخ محمد و منابع امنیتی پاکستانی و آمریکایی ازدواج عافیه صدیقی و عمار البلوشی را تایید کرده اند، اما خانواده عافیه آنرا رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید