اوباما: میان اسد و داعش هیچکدام را انتخاب نمی کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که واشینگتن میان نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، هیچکدام را انتخاب نمی کند.

او تاکید کرد که باید از اپوزیسیون میانه رو حکومت سوریه به عنوان گزینه سومی برای مردم این کشور، حمایت کرد.

باراک اوباما شامگاه پنجشنبه 28 آگوست در کنفرانسی خبری در کاخ سفید، با اشاره به حملات هوایی آمریکا به مواضع گروه داعش در شمال عراق و حملات نیروهای ارتش عراق و پیشمرگه های کرد به شبه نظامیان این گروه گفت: «داعش در حال از دست دادن سرزمین و اسلحه است. ارتش عراق و کردها باعث عقب نشینی داعش شدند.»

داعش گروهی تندرو است که حدود دو ماه پیش بخش های وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد. این گروه در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرد.

حملات هوایی محدود آمریکا علیه مواضع داعش، پس از آغاز حملات این گروه شبه نظامی به مناطق تحت کنترل اقلیم کردستان آغاز شد. هدف از این حملات حمایت از شهروندان، مستشاران نظامی و دیپلمات های آمریکایی مقیم اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق و جلوگیری از نسل کشی اقلیت های مسیحی و ایزدی اعلام شده است.

اوباما تاکید کرد که اقدام نظامی در عراق باید بخشی از استراتژی آمریکا برای حمایت از شهروندان آمریکایی باشد.

او به وضعیت سیاسی در عراق پرداخت و گفت که رهبران این کشور باید دولتی فراگیر تشکیل دهند و از نیروهای مسلح برای مقابله با داعش حمایت کنند.

اوباما گفت که از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا خواسته به منطقه سفر کند تا برای تشکیل ائتلافی به منظور مقابله با داعش تلاش کند.
او گفت که چاک هگل و ماتن دمپسی وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در حال تهیه استراتژی دفاعی برای مقابله با داعش هستند که در اختیار شورای عالی امنیت ملی و کنگره قرار خواهند گرفت.

او تاکید کرد که دولت ایالات متحده منتظر نخواهد ماند تا داعش به آمریکایی ها آسیب بزند.

اوباما در پاسخ به سوالی که آیا برای مقابله با داعش در سوریه با دولت این کشور همکاری خواهد کرد یا نه گفت: «بشار اسد با ادامه دادن به کشتن بی گناهان، مشروعیت خود را از دست داده است.»

او تاکید کرد که ایالات متحده میان اسد و داعش، هیچکدام را انتخاب نخواهد کرد. او افزود که بشار اسد از خود برای تقسیم قدرت با اپوزیسیون، آمادگی نشان نداد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که باید از اپوزیسیون میانه رو که در حال نبرد با داعش و دولت سوریه است حمایت کرد تا گزینه سومی پیش روی مردم این کشور باشد.

او گفت که ادامه خشونت ها در سوریه، برای داعش پناهگاهی امن به وجود آورد. او در عین حال خاطرنشان کرد که بر سر استراتژی دخالت در سوریه توافقی صورت نگرفته و در این زمینه با کنگره مشورت می کند.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت که مساله داعش تنها مساله نظامی نیست بلکه سنی ها در عراق باید احساس کنند که از سوی دولت منزوی نمی شوند.

اوباما تاکید کرد باید دولتی در عراق تشکیل شود که سنی ها احساس کنند از منافعشان حمایت می کند؛ در آن صورت حملات علیه مواضع این گروه موفق خواهد بود.

او به تصویب برخی از قوانین در عراق اشاره کرد که شماری از شهروندان را از حضور در دولت محروم کرد. او گفت که این قوانین و برخی سیاست ها، از عوامل بحران در عراق هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید