اوباما اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی برفراز سوریه را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به وزارت دفاع این کشور پنتاگون اجازه داد تا پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز سوریه را انجام دهد.

به گزارش تلویزیون العربیه از واشنگتن، جوش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت که اوباما هنوز تصمیمی برای انجام حملات هوایی علیه مواضع "داعش" در سوریه نگرفته است.

اوباما از سوی حزب جمهوری خواه آمریکا برای انجام عملیات در سوریه تحت فشار است. اعدام جیمز فولی خبرنگار آمریکایی به دست "داعش" و تصرف مناطق بزرگی از عراق و سوریه توسط این گروه، جمهوری خواهان آمریکا را بر آن داشته تا از اوباما بخواهند دست به عملیات نظامی در سوریه بزند.

جان مک کین، از باراک اوباما خواست تا استراتژی خود در قبال خاورمیانه را تغییر دهد. در همین حال مایک راجرز، رئیس کمیسیون امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا هم گفت هم اکنون 2000 نفر از شبه نظامیان "داعش" دارای گذرنامه کشورهای خارجی هستند، و این تهدیدی برای امنیت آمریکا است.

اوباما در دیدار با نمایندگان حزب دموکرات در مجلس آمریکا گفت که گسترش عملیات نظامی در اولویت قرار ندارد و مردم آمریکا نیز از آن حمایت نمی کنند.

با این وجود بن رودز گفت که دولت آمریکا "داعش" را یک تهدید به حساب می آورد، اما کاخ سفید هنوز در این باره استراتژی اتخاذ نکرده است. او گفت که وضعیت در عراق با سوریه متفاوت است، و بیم آن می رود که هرگونه عملیات نظامی در سوریه بازخوردهایی داشته باشد که به منافع آمریکا کمک نکند.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد ارتش آمریکا، نیز گفت که "داعش" در حال تبدیل شدن به یک تهدید منطقه ای است، اما این گروه فعلا برنامه ای برای حمله تروریستی به آمریکا ندارد.

دمپسی رهبران کشورهای سعودی، ترکیه و اردن را دعوت کرد تا جبهه ای علیه "داعش" تشکیل دهند، و گفت که راه حل این بحران در دست رهبران منطقه است.

به گفته ژنرال دمپسی، تا کنون استراتژی اوباما رویارویی با "داعش" در عراق و به ویژه در منطقه کردستان این کشور بوده است، اما آمریکا هنوز تصمیمی برای توسعه عملیات به سوریه و احتمالا همکاری با رژیم بشار اسد نگرفته است، زیرا این رژیم عامل اصلی در بوجود آمدن "داعش" و وضعیت کنونی سوریه است.

روز دوشنبه ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه از واشنگتن خواست تا با رژیم اسد در مبارزه با "داعش" همکاری کند. المعلم گفت هرگونه عملیات نظامی علیه "داعش" بدون هماهنگی با دولت سوریه عملی خصمانه علیه دولت این کشور بحساب خواهد آمد، و حملات هوایی به "داعش" به تنهایی کمکی به حل این مشکل نمی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید