اعلام برپایی «خلافت اسلامی» در نیجریه توسط گروه بوکو حرام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابوبکر شیکاو رهبر گروه اسلامگرای تندروی بوکو حرام، در فیلمی ویدیویی اعلام برپایی «خلافت اسلامی» در شهری در ایالت بورنو در شمال شرق نیجریه کرد.

این شهر اوایل ماه جاری به تصرف شبه نظامیان بوکوحرام در آمد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیکاوی در این فیلم ویدویی 52 دقیقه ای گفت: «خداوند را سپاس می گوییم که پیروزی را نصیب برادرانمان در شهر غوزا کرد و آن را به بخشی از خلافت اسلامی تبدیل کرد.» او افزود که شهر غوزا واقع در ایالت بورنو، از این پس «ارتباطی با نیجریه ندارد.»

شیکاو ادامه داد: «به اذن خدا این شهر را ترک نخواهیم کرد. به اینجا آمدیم تا بمانیم.»

سازمان ملل متحد ابو بکر شیکاو را یک تروریست بین المللی می داند.

پیش از این دفتر امور انسانی سازمان ملل متحد پیش از این خبرهای حاکی از تصرف غوزا توسط شبه نظامیان بوکو حرام را تایید کرده بود. گفته می شود که بوکو حرام مناطق دیگری در نزدیکی این شهر را نیز تصرف کرده است. مناطق وسیعی در شمال بورنو و دستکم یک شهر در ایالات یوبی نیز توسط شبه نظامیان بوکو حرام در آمده است.

مشخص کردن دقیق مناطق تحت تصرف بوکو حرام، مساله ای شبه محال است زیرا به دلیل خطرناک بودن آن مناطق، هیچ طرف مستقلی آن جا وجود ندارد.

پس از انتشار فیلم ویدیویی ابوبکر شیکاو، ارتش نیجریه در بیانیه ای، اعلام برپایی «خلافت اسلامی» را در این کشور «بی معنی» دانست و بر «تمامیت ارضی نیجریه» تاکید کرد.

گروه بوکو حرام که گفته می شود مرتبط با القاعده است، در سال 2002 تاسیس شد. شمار زیادی از کشتارها و همچنین آدم ربایی ها در نیجریه، به این گروه منتسب می شود.

حدود دو ماه پیش گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، اعلام برپایی «خلافت اسلامی» کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید