سیمین بهبهانی همچون بیشتر مشاهیر جهان در ماه «آگوست» در گذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روزنامه فرامنطقه ای الحیات، در مقاله ای تحقیقی که در شماره روز شنبه 23 آگوست خود منتشر کرده، به این نتیجه دست یافته که بیشتر مشاهیر جهان، ماه آگوست می میردند.

این مقاله تنها دو روز پس از درگذشت سیمین بهبهانی شاعر و غزل سرای پر آوازه ایرانی منتشر شده که در همین ماه آگوست، با جهان بدرود گفت.

در مقاله ای در روزنامه الحیات به قلم احمد الفاضل یکی از نویسندگان این روزنامه منتشر شده آمده است که شنیدن نام ماه آگوست در میان مردم خاورمیانه به غیر از گرمای شدید، رطوبت بالای هوا، درخشش آفتاب، تعطیلی مدارس، مسافرت تابستانی پولداران به مناطق زیبای جهان برای فرار از گرما، تغییر آب و هوا و تفریح، چیز دیگری را در ذهن تداعی نمی کرد. اما با کمی تامل در رویدادهای تاریخ معاصر در این ماه و با مطالعه سرنوشت نهایی ستارگان هنر، شعر و سیاست در می یابیم که این ماه ویژگی های دیگری به جز آنچه در ذهن تاکنون تداعی می شد، دارد که تاکنون کسی آن را مورد بررسی قرار نداده است.

چند روز پیش سمیح القاسم شاعر بزرگ فلسطینی پس از یک بیماری طولانی، رخت از جهان بربست. مرگ سمیح القاسم برای ما قابل درک بود چرا که مرگ سراغ همه انسانها خواهد رفت. اما اینکه مرگ او در ماه آگوست روی داد، همان ماهی که رفیق راه او محمود درویش شاعر بزرگ و مبارز ملت فلسطین وناجی العلی کاریکاتوریست برجسته فلسطینی دنیا را وداع گفته اند، کمی شگفت انگیز است. اما شگفت انگیز تر در ماه آگوست، این است که این ماه تنها ماه مرگ نمادهای هنر و شعر مقاومت فلسطین نیست، بلکه قصه دیگری در بستر این ماه نهفته است .

بنابرین هرچه بیشتر به رویدادهای مهمی که در این ماه رخ داده پی ببریم، تامل بیشتری خواهیم کرد. ماه آگوست که ماه هشتم میلادی- مسیحی و معادل ماه اوت سریانی، است، از نام بنیانگذار امپراتوری رومانی "Gaius" ژولیوس، سزار اکتاوینوس دوی ویلیوس ( Devi Velios Octavjnos) گرفته شده است. ماه اوت با برج اسد، که نماینگر قدرت، آتش، سخاوت و جدیت در میان ابرج است، برابر است.

روزنامه الحیات در پرداختن به رویدادهای این ماه نوشته است برخلاف سخاوتمندی ماه اوت که در برج اسد از آن صحبت شده، ما نه تنها سخاوتی از این ماه ندیده ایم بلکه با مراجعه به زندگی مشاهیر بزرگ ادب، سینما، هنر و نویسندگان و نوابغ، در می یابیم که اکثر آنها در ماه آگوست از دنیای ما رخت بربستند و به جهان دیگری رفته اند. هنگامی که به بررسی تاریخ این ماه، می پردازیم می بینیم که با آغاز روز اول از این ماه در هرسال تا روز 31 یکم آن، بیشترین تعداد مرگ و میر افراد مشهور در این ماه اتفاق افتاده است. مرگ مشاهیر در این ماه به طور عادلانه و بدون در نظر گرفتن نژاد یا قوم و ملت آنها اتفاق افتاده است.

برای نمونه از سیاستمداران و حکام عرب که در این ماه درگذشتند، می توان به محمد علی پاشا، سعد زغلول، مصطفى النحاس، محمد نجيب، عبدالرحمن عارف، كميل شمعون، حسنی الزعيم و ملک فهد بن عبد العزیز اشاره کرد. از ایران محمد علی رجائی دومین رئیس جمهور ایران پس از ابوالحسن بنی صدر، از بنگلادش مجیب الرحمان، از ترکیه جلال بایار، از بریتانیا پرنسس دایانا را می توان نام برد.

اما از مشاهیر ادبی و روشنفکران جهان و دنیای عرب می توان به شخصیت هایی چون انگلز، نیچه، تروتسکی، تاگور، احمد ديدات، نجیب محفوظ، سید قطب، یوسف ادریس، صلاح عبد صبور، جورجی زیدان، خلیل مطران، عبدالوهاب البیاتی، بودلر، بالزاک، هرمان هیسه، عبدالله البردونی و غازی القصیبی، اشاره کرد.

از مخترعین فردریک کوری، لوئی پاستور، بلز پاسکال، فارادی، تامسون گراهام، بیل آرمسترانگ، شاکلی، جیمز وات، لوینهوک و سمیرا موسی از مصر در آگوست چشم از جهان فرو بستند.

اما از سخاوت های ماه اگوست برای هنرمندان، می توانیم به مارلین مونرو، الویس پریسلی، رابین ویلیامز، الیور هاردی، ریچارد برتون، والنتینو، رشدی اباظه، امینه رزق، سعید صالح، هند رستم، کمال شناوی، محمد نوح، حسن اسمر، فهد بلان، فواد غازی، وفیق الزعیم، طلال مداح و هنرمند ایتالیایی والنتینو اشاره کنیم تمام این هنرمندان در ماه آگوست مردند.

نویسنده روزنامه الحیات، در پایان می نویسد، برج اسد به ویژگی قدرتمندی و رهبری معروف است و این به معنای این است که سهم اسد "شیر" همانطور که در مثل عربی "حاز نصيب الأسد" از همه بیشتر است، لذا از این جهت است که می بینیم ماه آگوست که برج اسد در این ماه قرار گرفته است در گرفتن جان شخصیت ها و مشاهیر جهان بیشترین سهم را از ماههای دیگر داشته است به طوری که آگوست به گورستان مشاهیر معروف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید