واكنش واشنگتن به انتقاد مصر از برخورد پلیس آمریکا با معترضان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در واکنش به انتقاد شدید اللحن وزارت خارجه مصر از مقامات آمریکا برای برخورد پلیس این کشور با تظاهرکنندگان مخالف نژاد پرستی در شهر فرگوسن واقع در ایالت میسوری، ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه، 20-8-2014 ، گفت:" مردم آزادند تا هر آنچه می‌خواهند بیان کنند، اما آنچه در این جا اتفاق می‌افتد قابل مقایسه با حوادث مشابه در مصر یا برخی کشورها نیست".

مصر روز سه شنبه از مقامات آمریکایی خواست در برخورد با تظاهرکنندگان مخالف نژاد پرستی در شهر فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا "خویشتنداری" از خود نشان دهد.

بدر عبدالعاطی، سخنگوی وزارت خارجه مصر با اشاره به سخنان بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد که گفته بود، امریکا در برخورد با تظاهرکنندگان باید خویشتنداری نشان دهد، گفت:"ما به دقت اعتراضات و تظاهرات مردم شهر فرگوسن و برخورد پلیس ایالات متحده با آنها را دنبال می کنیم".

اعتراض ها در شهر فرگوسن آمریکا پس از تیراندازی مرگبار یک پلیس سفید پوست آمریکایی به یک نوجوان غیر مسلح سیاه پوست آغاز شد. سیاه پوستان این شهر اداره پلیس را به برخورد نژادپرستانه متهم می کنند.

به گزارش العربیه ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری، در خصوص انتقاد مصر و چین از سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات اخیر شهر فرگوسن، گفت: "ما اینجا در آمریکا سوابقمان در زمینه مقابله با مشکلات مان را به طور شفاف و صادقانه در برابر هر کشور دیگری در دنیا قرار می‌دهیم. زمانی که اتفاقی در کشور ما رخ می‌دهد ما آن را صادقانه و شفاف حل می‌کنیم . بنابراین ما به کشورهای دیگر پیشنهاد می‌دهیم که این‌گونه عمل کنند".

طبق این گزارش، ماری هارف اظهار داشت: "آن چه ما به آن اعتقاد داریم آزادی بیان است. که چنین آزادی در مصر وجود ندارد. بنابراین مردم آزادند تا درباره حوادثی که در آمریکا رخ می‌دهد، اظهار نظر کنند. من نیز آزادم تا با مقایسه انتقادات آنها مخالفت کنم و این همان مفهوم آزادی بیان است ".

گفته می شود که بیانیه وزارت خارجه مصر در انتقاد از پلیس آمریکا، واکنشی به انتقاد واشنگتن از برخورد قاهره با اعتراضات اخوان المسلمین بوده است.

ایالات متحده، سال گذشته در هشدار به مصر درخصوص برخورد با تظاهرکنندگان طرفدار اخوان المسلمین در این کشور و اقدام قاهره به سرکوب این تظاهرکنندگان، از لحنی مشابه استفاده کرده بود.

به دنبال سرکوب صدها نفر از تظاهرکنندگان طرفدار اخوان المسلمین در میدان رابعه عدوی توسط نیروهای امنیتی مصر، روابط بین واشنگتن و قاهره تیره شد.

سرکوب اخوان المسلمین در مصر پس از برکناری محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری در ژوئیه سال 2013 آغاز شد.

ارتش مصر به فرماندهی عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور کنونی مصر که در آن زمان وزیر دفاع بود، با پشتیبانی از تظاهرات میلیونی مصری ها مخالف اخوان المسلمین در میدان التحریر، محمد مرسی که نخستین رئیس جمهور مورد حمایت گروه اخوان المسلمین را برکنار کرد.

برکناری مرسی ابتدا با مخالفت امریکا روبرو شد اما سپس ایالات متحده تغییر موضع داده و به حمایت نظامی و مالی قاهره ادامه داد.

کارشناسان سیاسی می گویند بیانیه وزارت امور خارجه مصر در مورد ناآرامی ها در شهر فرگوسن شبیه بیانیه ای است که دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ژوئیه سال 2013 صادر کرده بود و در آن از نیروهای امنیتی مصر درخواست شده بود در برخورد با تظاهرکنندگان طرفدار مرسی خویشتنداری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید