اوجالان: جنگ پ.ک.ک با دولت ترکیه رو به پایان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبد الله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) می گوید که جنگ 30 ساله میان حزبش و دولت ترکیه، از راه مذاکرات دموکراتیک، رو به پایان است.

دولت ترکیه سال 2012 در تلاش برای پایان شورش کردها که بیش از 30 سال پیش آغاز شده، به کشته شدن بیش از 40 هزار نفر انجامید و زیان های فراوان سیاسی و اقتصادی وارد آورده، مذاکراتی با اوجالان آغاز کرد.

در پی این مذاکرات، همچنان آتش بسی که اوجالان سال 2013 میان حزبش و دولت ترکیه اعلام کرد، پایدار است.

خبرگزاری فرات گزارش داده است که شماری از نمایندگان پارلمان ترکیه که از کردها حمایت می کنند، پانزدهم اوت جاری در سالگرد سومین سالگرد آغاز شورش حزب پ.ک.ک، با اوجالان در زندان ملاقات کردند.

بنا بر این گزارش، اوجالان در این دیدار گفته است: «جنگی که بیش از 30 سال پیش آغاز شد، اکنون با مذاکرات دیپلماتیک رو به پایان است.»

نمایندگان پارلمان ترکیه به نقل از اوجالان ادامه داده اند: «این مذاکرات دارای اهمیت تاریخی و اجتماعی است و می تواند نمونه ای برای حل و فصل مشکلات خطرناک در همه منطقه از راه مسالمت آمیز باشد.»

این سخنان اوجالان یک روز پس از پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ایراد شده است.

حزب کارگران کردستان ترکیه در سال 1984 با هدف برپایی کشوری مستقل برای کردها که حدود 20 درصد ساکنان ترکیه را تشکیل می دهند، اسلحه در دست گرفت.

اردوغان در دوره نخست وزیری خود مذاکره با کردها را آغاز کرد.

اوجالان که حدود 15 سال پیش دستگیر شده بود به اتهام جنگ مسلحانه و قتل هزاران نفر، محاکمه و به اعدام محکوم شد. اما ترکیه به دلیل انتقادهای گسترده و تلاش هایی که برای عضویت در اتحادیه اروپایی دارد از اعدام وی خودداری کرد. وی هم اکنون دوران حبس ابد خود را در زندان جزیره ایمرالی می‌گذراند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید