کلینتون: عدم کمک ما به انقلابیون سوریه باعث ظهور داعش شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و نامزد احتمالی انتخابات آینده ریاست جمهوری ایالات متحده، در مصاحبه ای با سایت آمریکایی " The Atlantic" گفته است که عدم ارائه کمک های موثر و سرنوشت ساز از سوی کشورهای غربی به انقلابیون سوریه باعث ظهور پدیده "داعش" شد.

کلینتون در اظهارات خود گفته است که اوباما، طرح مداخله زود هنگام آمریکا یا مسلح کردن انقلابیون سوری برای سرنگونی نظام اسد که به هدف جلوگیری از گسترش القاعده و داعش از سوی برخی سیاستمداران آمریکا به وی پیشنهاد می شد را به سخره می گرفت.

وزیر امور خارجه سابق آمریکا گفته است که در فوریه گذشته در ملاقات با اوباما هنگامی که طرح مداخله نظامی را به او پیشنهاد کرده ایم گفت: " ما ارتشی کارکشته و با تجربه داریم، اما اگر این ارتش را وارد جنگی کنیم که در نتیجه اعتراضات قشری کشاورز، نجار و مهندس بوجود آمد و ناگهان به جنگی داخلی تبدیل شد، در چنین وضعیتی حضور ارتش آمریکا نمی تواند در تغییر معادلات داخلی سوریه نقش موثری داشته باشد".

کلینتون افزود:"من با اوباما موافق نیستم که مداخله نظامی آمریکا نمی تواند بر معادلات نظامی داخل سوریه نقش موثر داشته باشد و معتقدم آنچه در سوریه و عراق می گذرد نتیجه بی طرفی آمریکا در آغاز انقلاب سوریه است".

کلینتون در ادامه مصاحبه با سایت "اتلانتیک" اظهار داشت: "شکست ما در ارائه کمک های نظامی موثر به ارتش آزاد که از نیروهای سکولار و معتدل تشکیل شده باعث بوجود آمدن نوعی خلاء شد که اکنون جهادی های تندرو آن را پر کردند."

به گزارش سایت اتلانتیک، کلینتون در این مصاحبه تلاش کرد بسیاری از اختلافات خود با اوباما را برجسته کند. خبرنگار آمریکایی این سایت می گوید شاید هدف کلینتون از برجسته کردن اختلافاتش با اوباما در این شرایط تلاشی برای رسیدن به ریاست جمهوری ایالات متحده در انتخابات آینده باشد.

کلینتون افزود:"اوباما معتقد بود که نباید بدون در نظر گرفتن دیدگاه مردم آمریکا و بدبینی آنها نسبت به جنگ، بی گدار به آب زد. اما این طرز تفکر او باعث شد که ایالات متحده در بسیاری از مسائل در عرصه بین المللی عقب نشینی کند".

وزیر امور خارجه سابق آمریکا ضمن انتقاد از سهل انگاری ایالات متحده در برابر تندروهای اسلامگرا گفت: "امریکا باید یک استراتژی بسیار قوی در مبارزه با این گروه ها اتخاذ کند چون خظر این گروه ها از خطری که در زمان اتحاد جماهیر شوری متوجه آمریکا و غرب می شد، کمتر نیست".

کلینتون در ادامه گفت:"گروه های تندرو در مناطقی که در آن هستند باقی نخواهند ماند و به مناطقی دیگر حمله خواهند کرد. در نتیجه، خطر آنها تهدیدی جدی برای اروپا و آمریکا به شمار می رود به ویژه که آنها در ادبیات شان کشورهای غربی را "صلیبی ها" می نامند. چگونه می توانیم چنین وضعیتی را قبول کنیم. من همیشه به مهار کردن، جلوگیری از گسترش آنها و در نهایت شکستشان فکر می کنم".

کلینتون در این مصاحبه به شدت از اسرائیل دفاع کرد و گفت: " نتنیاهو در برابر موشک پرانی حماس از غزه آنچه که انجام دادنش لازم بود را انجام داد".

وی افزود: "اسرائیل حق دارد از خودش دفاع کند. موشک پرانی حماس، ایجاد کانال ها در مناطق مسکونی و استفاده از آن برای اهداف نظامی کاری است که کار اسرائیل را در دفاع از خود مشکل می سازد".

گفتنی است که هفته گذشته تونی بلیر نخست وزیر اسبق بریتانیا نیز در مصاحبه ای گفته بود شکست کشورهای غربی در یافتن راه حلی برای بحران سوریه باعث پیدا شدن پدیده داعش شد و نه اشغال عراق در سال 2003 توسط آمریکا و بریتانیا.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید