بستن حساب بانکی یک فرش فروش بریتانیایی به خاطر خرید 3 تخته فرش ایرانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک فرش فروش بریتانیایی ادعا کرده است که پس از 25 سال فعالیت، بانک اچ اس بی سی، حسابش را به خاطر نام فروشگاهش (استودیو فرش ایرانی) و خرید 3 تخته فرش ایرانی بسته است.

بانک اچ اس بی سی، بدون آنکه توضیحی بدهد، به صاحبان "استودیو فرش ایرانی" در شهر سادبوری بریتانیا یکماه فرصت داده تا بانک دیگری را برای خود پیدا کنند، زیرا حسابش در آن بانک بسته شده است.

گراهام باربر، مدیر این فرش فروشی به روزنامه بریتانیایی دیلی میل گفت گمان می کند علت این تصمیم بانک، قانون جدید ضد پولشویی و تروریسم است که باشد که باعث ترس بانک ها از ورود به خدمات خطرآفرین شده است.

بانک اچ اس بی سی، بعد از آنکه اخیرا حساب تعدادی از مشتریان خود را بست متهم به "اسلام ستیزی" شده است. از جمله حساب های بسته شده حساب مسجد "فینسبوری پارک" است که ابوحمزه، اسلامگرای تندرو در آن موعظه می کرد.

باربر می گوید: "ما علت بسته شدن حسابمان را می دانیم، بخاطر کلمه "ایرانی" در نام مغازه است. خوب وقتی صحبت فرش می شود همه یاد فرش ایرانی می افتند. ما هیچ وقت مستقیما از ایران فرش نخریدیم."

باربر می گوید که بانک اچ اس بی سی، بعد از آنکه دخترش 3 فرش از یک فرش فروش ایرانی در نمایشگاه فرش هامبورگ خرید، اقدام به بستن حساب آنها کرده است.

او گفته است: "دخترم در ماه آوریل این سه فرش را خرید، و یکماه بعد بانک، بدون هیچ توضیحی حساب ما را بست. احتمالا به خاطر این بوده که ما کالایی می فروشیم که مبدا آن ایران است."

باربر می گوید: "بانکهای بریتانیایی به قدری از وزارت خزانه داری آمریکا می ترسند، که هر چیزی کوچکترین ارتباطی با ایران داشته باشد را متوقف کرده اند."

بانک اچ اس بی سی، در سال 2012 به اتهام نقل و انتقالات منابع مالی قاچاقچیان مواد مخدر مکزیک مجبور به پرداخت 1.9 میلیارد دلار جریمه شد.

در آن زمان استیو گراسی، سخنگوی بانک گفت: "ما باید قانونی بودن موارد متعددی از فعالیت های خود را زیر نظر داشته باشیم. ما در حال بازنگری حساب ها و روابط خود هستیم. هر حسابی که خطرساز تشخیص داده شود بسته خواهد شد."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید