پیروزی اردوغان در نخستین انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان در نخستین انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که در آن مردم پای صندوق های رای حاضر شدند، پیروز شد.

به گزارش خبرگزاری ها، پس از این که شبکه های تلویزیونی ترکیه اعلام کردند اردوغان 51.8 درصد آرا را از آن خود کرده، هواداران او به خیابان ها ریخته و به جشن و پایکوبی پرداختند.

این نسبت اردوغان را که 10 سال نخست وزیر ترکیه بود، از ورود به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، بی نیاز می کند. او 13 درصد بیشتر از اکمل الدین احسان اغلو نزدیکترین رقیب خود، رای به دست آورده است.

رئیس کمیسیون انتخابات ترکیه اعلام کرد این نتیجه پس از شمارش بیش از 99درصد آرای شرکت کنندگان در انتخابات، حاصل شده است. او افزود که جزئیات آرا، روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

پس از این اعلام، اردوغان در یکی از ستادهای انتخاباتی خود در استانبول حضور یافت و در جمع هوادارانش گفت: «مردم ترکیه اراده خود را بیان کردند.»

پیش از این رئیس جمهوری ترکیه توسط پارلمان انتخاب می شد. پست ریاست جمهوری در ترکیه تشریفاتی است. اگر چه اردوغان بارها گفته که قصد دارد نظام حاکم در ترکیه را به نظام ریاست جمهوری تغییر دهد.

ترکیه در سایه زمامداری اردوغان که سیاستمداری اسلامگرا است، به یک قدرت اقتصادی در منطقه تبدیل شد. اما منتقدان اردوغان می گویند که ریشه های اسلامی و حذف مخالفان از سوی او می تواند به دور کردن ترکیه از ارزش های لائیکی بینجامد که مصطفی کمال آتاتورک نخستین رئیس جمهوری این کشور بر پایه ویرانه های خلافت عثمانی بنا نهاد.

در صورتی که پیروزی اردوغان در انتخابات حتمی شود، او 28 آگوست، سوگند قانون اساسی یاد خواهد کرد. قرار است حزب عدالت توسعه که ریاست آن را اردوغان بر عهده دارد، جلسه ای برای انتخاب نامزدهای شماری از پست ها از جمله نخست وزیری و ریاست حزب، تشکیل دهد.

احمد داوود اغلو که وزارت امور خارجه را بر عهده دارد، یکی از پر شانس ترین نامزدها برای این دو پست به شمار می آید.

احمل الدین احسان اغلو نامزد اپوزیسیون ترکیه، در بیانیه ای کوتاه، پیروزی اردوغان را در انتخابات ریاست جمهوری، به او تبریک گفت. بنا بر اعلام شبکه تلویزیونی سی.ان.ان تورک، احسان اغلو 38.5 درصد آرا را از آن خود کرده است.

بنا بر این گزارش، صلاح الدین دمورداش سیاستمدار کرد و دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، 9.7 صدم آرا را به دست آورده است.

دمورداش در شهر کرد نشین دیاربکر به خبرنگاران گفت: «دفاع از ارزش های خود را ادامه خواهیم داد. پیامی که می خواستیم برسانیم، به همه کشور رسید.. به هر شهر، منطقه و روستا در ترکیه.»

اردوغان شامگاه یکشنبه در جمع هواداران خود در استانبول، خواستار آغاز دوره آشتی اجتماعی شد.

او در این باره گفت: «از قلبم با شما سخن می گویم. دوره ای جدید از آشتی اجتماعی را آغاز کنیم. اختلاف های قدیمی را در ترکیه قدیم رها کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید