مک کین: حملات هوایی محدود آمریکا علیه داعش در عراق کافی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان مک کین سناتور جمهوری خواه آمریکایی شامگاه شنبه 9-8-2014 ضمن انتقاد از سیاست اوباما در قبال اوضاع جاری عراق گفت: "دستور اوباما برای عملیات نظامی محدود علیه گروه تروریستی داعش در عراق به منظور مقابله با تهدید فزاینده ثروتمندترین و قوی ترین سازمان تروریستی جهان، کافی نیست و وی درک درستی از آن ندارد."

به گزارش العربیه و به نقل از روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، مک کین با ابراز نگرانی شدید از آنچه در عراق در حال وقوع است، افزود: "باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور از تهدید گروه تروریستی داعش که عمیقا در عراق و سوریه ریشه دوانده است، درک درستی ندارد".

بر اساس این گزارش، مک کین که در سفر گروهی از اعضای دو حزب کنگره آمریکا به جنوب شرق آسیا در ویتنام به سر می برد، در مصاحبه ای تلفنی با روزنامه نیویورک تایمز گفت که آمریکا هدف خود را از حملات هوایی نجات جان مشاوران نظامی آمریکایی مستقر در عراق بیان کرده است و نه توقف جنگ یا پیشروی های بیشتر داعش. به یقین رئیس جمهوری آمریکا نمی داند که این گروه تنها تهدیدی برای سربازان آمریکایی یا حتی عراق و کردستان نیست، بلکه تهدیدی برای کل آمریکاست.

این در حالی است که اوباما روز گذشته در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفته بود آمریکا نمی تواند به عنوان نیروی هوایی عراق عمل کند و دولت عراق نمی تواند از سربازان آمریکایی انتظار داشته باشد که به کمکش بشتابند، بلکه حملات هوایی تا حدی فشار روی دولت نوری مالکی نخست وزیر عراق را کاهش می دهد تا همکاری خود را با سنی ها و کردها تقویت بخشد.

گفتنی است که مک کین به عنوان یکی از مهم ترین منتقدان اوباما در عرصه سیاست خارجی است. وی بارها از سیاست های اوباما در قبال سوریه، افغانستان، مسئله پرونده اتمی ایران و عراق انتقاد کرده است.

مک کین اذعان کرد تعمیق مداخله نظامی آمریکا در عراق با مخالفت عناصر اصلی هر دو حزب در کنگره آمریکا مواجه خواهد شد. ضمن اینکه رئیس جمهوری آمریکا باید برای اتخاذ چنین تصمیمی نظر مردم آمریکا را نیز مورد توجه قرار دهد.مک کین گفت اگر اوباما تصمیم برای مداخله نظامی بیشتر در عراق بگیرد از حمایت قابل توجهی برخوردار خواهد بود، و او از اعزام هواپیماهای شناسایی به عراق حمایت می کنم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید