آماده باش سفارتخانه های آمریکا پیشاپیش انتشار گزارش سیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی مقام های آمریکایی روز چهارشنبه 6 اوت 2014 گفتند که وزارت امورخارجه این کشور اقدامات امنیتی در سفارتخانه های خود در سراسر جهان را افزایش داده است. این اقدام ها به خاطر انتشار گزارش سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) در مورد استفاده این سازمان از روشهای خشن بازجویی انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام های مسئول، که مایل به افشای نام خود نبودند، گفتند که اقدام های امنیتی فوق العاده به خاطر احتمال اعتراض هایی است که ممکن است در بعضی کشورها علیه آمریکا برپا شود.

فعالان حقوق بشر و پاره ای از سیاستمداران آمریکا روش های پرفشار بازجویی همچون شبیه سازی خفگی با آب را مصداق "شکنجه" می دانند. مجوز استفاده از این روش ها در زمان ریاست جمهوری قبلی آمریکا صادر شده بود.

به دلایل امنیتی، مقام های وزارت امور خارجه آمریکا حاضر نشدند محل و نحوه تقویت معیارهای امنیتی در سفارتخانه های این کشور را اعلام کنند. این اقدام های امنیتی در پی آن انجام می شود که قرار است گزارش کمیسیون اطلاعات سنای آمریکا در باره سیا منتشر شود.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است دولت باراک اوباما از آن بیم دارد که انتشار این گزارش باعث ناآرامی در بعضی از کشورهای خاورمیانه و کاهش همکاری های سازمانه ای اطلاعاتی کشورهای دیگر با آمریکا شود.

بر اساس گزارش های تایید نشده، آمریکا در کشورهای لهستان، رومانی، تایلند و افغانستان و همچنین خلیج گوانتانامو و کوبا بازداشتگاههایی داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید