سلفی سرباز روس حضور نظامی روسیه در اوکراین را افشا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک سرباز روس دو عکس خود (سلفی) را شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده که او را در خاک اوکراین نشان می دهد. این در حالی است که روسیه همواره ادعا کرده که نیروی نظامی در اوکراین ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از آن که مشخص شد دو عکس سلفی آلکساندر سوتکین سرباز روس در خاک اوکراین گرفته شده، جنجالی سیاسی به پا شد. حضور این سرباز روس در روز 24 ژوئیه در خاک اوکراین می تواند خط بطلانی باشد بر تاکیدهای مقام های روسیه مبنی بر این که نیرویی نظامی به اوکراین اعزام نکرده اند.

این سرباز دو عکس سلفی خود را در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده است. او البته درباره محل گرفتن عکس چیزی ننوشته اما مختصات جغرافیایی آن نشان می دهد که از داخل خاک اوکراین گرفته شده است.

عکس هایی که در اینستاگرام به مشارکت گذاشته می شوند، "جئوتگ" می شوند. جئوتگ به معنی این است که سلفی ای که گرفته می شود مختصات جغرافی منطقه بطور اتوماتیک با تصویر منطبق می شود و به این ترتیب محل جغرافیایی گرفتن عکس فاش می شود.

به گزارش سی ان ان و فرانس پرس تصاویر دیگر این سرباز در پروفایلش نشان می دهد وی در روستای "ولوشینو" در جنوب روسیه است اما مختصات جغرافیایی دو تصویری که یکی را در 30 ژوئن و دیگری 5 ژوئیه در اینستاگرام منتشر کرده، نشان می دهد وی 10 کیلومتر داخل خاک اوکراین بوده است.

براساس گزارش سی ان ان الکساندر سوتکین هنگام گرفتن عکس سلفی خود فراموش کرده که دکمه گزینه ای را که موقعیت و مختصات جغرافیایی را پنهان می کند، خاموش کند. این گزینه در اینستاگرام از GPS استفاده می کند و موقعیت کاربر را با 15 متر خطا مشخص می کند.

سایت آمریکایی BuzzFeed برای اولين بار اين سلفی ها را منتشر و گزارش داد كه تصاویر مذکور علیرغم ادعای روسیه که در اوکراین سرباز ندارد، ثابت می کند سربازان روس در خاک اوکراین حضور دارند یا داشته اند.

به گفته یکی از کارشناسان کامپیوتر به خبرگزاری فرانسه، امکان جعل اطلاعات جغرافیایی که آنلاین پست می شود، وجود دارد، اما این کار نیاز به فوق تخصص در علوم کامپیوتری دارد.

در همین حال بسیاری از برنامه های کامپیوتری و موبایل موقعیت جغرافیایی کاربر را می توانند ثبت کنند و به سایت های وابسته خود گزارش دهند. از جمله این سایت ها گوگل و نقشه گوگل هستند.

وزارت دفاع روسیه هنوز واکنشی به این گزارش نداده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید