فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هواپیمای مسافربری مالزیایی توسط موشک زمین به هوا سرنگون شده است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  اعلام سرنگون شدن هواپیمای مسافربری بوئینگ 777 خطوط هوایی مالزی با اصابت یک فروند موشک، راه را برای جدال لفظی میان دولت اوکراین و جدایی طلبان هوادار روسیه باز کرده؛ به ویژه اینکه این هواپیما بر فراز مناطق تحت کنترل جدایی طلبان سرنگون شده است.

  هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی، شامگاه پنجشنبه 17 جولای بر فراز اوکراین سرنگون شد. این هواپیما دستکم 295 سرنشین داشت.

  خبرگزاری ها به نقل از مسئولان آمریکایی اعلام کردند که هواپیما در اثر اصابت یک موشک زمین به هوا سرنگون شده است.

  پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین، جدایی طلبان را به سرنگونی هواپیما متهم کرده و گفته است این «حمله تروریستی» چالشی برای همه جهان است.

  به گزارش خبرگزاری رویترزو آقای پورشنکو افزود: «این فاجعه بار دیگر نشان می دهد که تروریسم یک مشکل محلی نیست بلکه معضلی جهانی است. تجاوز خارجی به اوکراین تنها مشکل ما نیست بلکه خطری برای امنیت اروپا ئ جهان است.»

  دولت اوکراین و غرب، روسیه را به دست داشتن در تحرکات جدایی طلبان مسح هوادار روسیه در مناطق شرقی اوکراین متهم می کنند. بحران اوکراین پس از آن آغاز شد که دولت نزدیک به مسکو در این کشور سرنگون شد و دولتی نزدیک به غرب بر سر کار آمد.

  آنتون گراچنکو مسئول در وزارت کشور اوکراین هم در صفحه فیس بوک خود نوشته است که جدایی طلبان هوادار روسیه، هواپیمای خطوط هوایی مالزی را سرنگون کرده اند.

  باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در گفت و گوی تلفنی با همتای اوکراینی خود بر ضرورت ابقای تمام ادله مرتبط با سرنگونی هواپیمای مالزیایی تا زمان پایان تحقیقات، تاکید کرد.

  برپایه اعلام کاخ سفید، رئیس جمهوری اوکراین در این مکالمه تلفنی از مشارکت محققان بین المللی در تحقیقات مرتبط با سرنگونی هواپیما استقبال کرد.

  از سویی جدایی طلبان هوادار روسیه، نظامیان اوکراین را متهم به سرنگونی هواپیمای مالزیایی می کنند. الکساندر پورودای از رهبران جدایی طلبان در مصاحبه با شبکه خبری روسیه 24 گفته است: «به نظر می رسد هواپیما مسافربری است و در حقیقت آن را نیروی هوایی اوکراین سرنگون کرده است.»

  سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز اعلام کرد که جدایی طلبان هوادار روسیه با ارائه کمک در تحقیقات مرتبط با سرنگونی هواپیمای خطوط هوایی مالزی موافقت کردند. بنا بر این اعلام، جدایی طلبان ورود کارشناسان بین المللی را به مناطق تحت کنترل خود به منظور بازدید از محل سقوط هواپیما، تضمین می کنند.

  شاهدان عینی می گویند که نیروهای امداد جمعه دومین جعبه سیاه هواپیما را یافتند.

  از میان سرنشینان هواپیما که همگی کشته شده اند، 23 نفر آمریکایی هستند. همچنین مارک روته نخست وزیر هلند با اعلام عزای عمومی گفت که 154 تن از سرنشینان هواپیما هلندی بودند. 45 از سرنشینان از مالزی، 27 تن استرالیایی، 12 تن اندونزیاییو 9 تن بریتانیاییو 4 تن آلمانی، 4 تن بلژیکی، 3 فیلیپینی و یک کانادایی بودند. هنوز تابعیت 20 تن از سرنشینان هواپیما مشخص نشده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران