فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مرگبارترین حوادث سرنگونی هواپیماهای مسافربری در اثر اصابت موشک

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  هواپیمای مسافربری بوئینگ 777 خطوط هوایی مالزی سرنگون شد و تمام 295 سرنشین آن کشته شدند، حادثه ای که هشداری نسبت به خطرهای ناشی اذ جنگ میان دولت و جدایی طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین به شمار می آید.

  در صورتی که سرنگون شدن هواپیما با شلیک موشک به اثبات برسد، این خونبارترین حمله به یک هواپیمای مسافربری از دهه شصت قرن گذشته به شمار خواهد آمد.

  برپایه آماری که موسسه فلایت گلوبال ارائه داده است، از سال 1967 بیش از 700 نفر در حوادث شلیک به هواپیماهای مسافربری، جان خود را از دست داده اند. در این میان 5 حادثه از همه خونبارتر بود که عبارتند از:

  ایران ایر 1988

  در مسیر تهران به دبی، هواپیمای پرواز 655 خطوط هوایی جمهوری اسلامی ایران با موشک شلیک شده توسط یک ناو آمریکایی سرنگون شد و طی آن هر 290 سرنشین هواپیما کشته شدند. نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که سرنگونی هواپیما ایرباس300 اشتباه بوده و گمان می رفت یک جنگنده ایرانی اف-14 هدف گرفته شده است.

  هواپیمای کره ای 1983

  جنگنده های شوروی هواپیمای مسافربری بوئینگ 747 را هدف قرار داده و آن را سرنگون کردند. این هواپیما از انکوراگ در آلاسکا به سئول پایتخت کره جنوبی می رفت اما راه خود در حریم هوایی شوروی گم کرده بود.

  هواپیمای لیبی 1973

  هواپیمای مسافربری بوئینگ 727 خطوط هوایی لیبی به دلیل بی توجهی به هشدارها برای فرود اجباری، توسط نیروی هوایی اسرائیل سرنگون شد. این هواپیما به دلیل اشتباه در برج مراقبت در حریم هوایی اسرائیل راه خود را گم کرده بود که با شلیک موشک توسط نیروی هوایی اسرائیل در صحرای سینا در 16 کیلومتری مشال شرق قاهره سرنگون شد. این هواپیما 113 سرنشین داشت که 106 تن از آن ها کشته شدند.

  هواپیمای خطوط هوایی گرجستان 1993

  هواپیمای توپولف تی.وی-154 روسیه در حالی فرود در منطقه مورئد مناقشه آبخازیا توسط یک وشک هدایت شده سرنگون شد.

  این هواپیما در باند فرودگاه سقوط کرد و پس از آتش گرفتن، 108 تن از 132 سرنشین آن کشته شدند. باورها بر آن است که پرواز را وزارت دفاع گرجستان برای انتقال سربازان به منظور کمک در درگیری ها بر سر تصرف سوخومی پایتخت آبخازیا اجاره کرده بود.

  هواپیمای سودانی 1986

  این هواپیما دقایقی پس از پروازش از منطقه ملکا در جنوب سودان، توسط ارتش آزادیبخش سرنپوم شد و همه 65 سرنشین آن کشته شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران