.
.
.

آمریکا مواضع "داعش" را در عراق بمباران نمی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پییر غانم گزارشگر تلویزیون العربیه در واشینگتن روز چهارشنبه 16-7-2014 در گزارشی نوشت، ایالات متحده آمریکا در حال حاضر هیچگونه تصمیمی برای بمباران مواضع داعش نگرفته است، بلکه معتقد است که یافتن راه حل اساسی برای بحران عراق از طریق ایجاد تغیرات در روند سیاسی این کشور امکان پذیر است. از نظر ایالات متحده بهترین گزینه برای مقابله با "داعش" تفاهم و توافق سیاسی میان گروه ها و طیف های مختلف مردم عراق است.

به اعتقاد آمریکایی ها با انتخاب سلیم الجبوری به نمایندگی از سوی سنی ها برای ریاست پارلمان عراق، اولین گام برای دست یابی به تفاهم قلمداد می شود. به همین دلیل مقامات واشینگتن بلافاصله در نخستین واکنش خود از انتخاب الجبوری برای ریاست پارلمان عراق استقبال کردند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با جبوری انتخاب وی به عنوان رئیس پارلمان عراق را تبریک گفته، تشکیل هرچه سریع ‌تر دولتی فراگیر با حضور همه قشرهای عراقی، برای مبارزه با گروه "تروریستی" داعش را خواستار شد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز اظهار داشت، انتخاب رئیس پارلمان عراق نخستین گام به سوی تشکیل دولتی جدید در عراق است که حقوق و خواسته‌های مردم و نگرانی‌های قانونی همه طیف های این کشور را در نظر بگیرد.

آمریکایی ها همچنین می خواهند که عراقی ها هرچه زودتر برای انتخاب رئیس جمهوری خود به توافق برسند تا با انتخاب وی حکومت جدید و نخست وزیر نیز برگزیده شود.

به گفته پییرغانم مقامات کاخ سفید از آن بیم دارند که پافشاری نوری مالکی برای رسیدن به پست نخست وزیری باعث ادامه بحران و در نتیجه ایجاد خلا در ساختار سیاسی عراق شود. مسئله ای که به کُردهای این کشور فرصت خواهد داد تا از شرایط بحرانی به نفع خود استفاده کرده و به طور یکجانبه اعلام استقلال کنند.

به نظر می رسد که آمریکا هنوز آماده نیست تا مسئولیت برخورد امنیتی را با حضور "داعش" پیش از پایان بحران سیاسی عراق بر عهده بگیرد. موضع گیری جدید آمریکا نسبت به پرونده داعش در عراق، در اظهارات اخیر دریاسالار جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، مشخص شده است . کربی با اعلام اینکه کشورش تصمیمی برای دست زدن به اقدامات نظامی نگرفته، گفت:"بررسی و ارزیابی وضعیت نظامی عراق که نیازمند مدت زمانی طولانی است به چاک هگل، وزیر دفاع، محول گردیده است. او در اظهارات خود تاکید کرد که نیروهای آمریکا در حد ارزیابی و مشاوره عمل خواهند کرد، و برای ارزیابی جدیدی که افسران آمریکایی از وضعیت نیروهای عراق ارائه می دهند هیچگونه اقدام عملی در نظر گرفته نشده است.

در ارزیابی جدید کارشناسان و افسران آمریکایی از وضعیت ارتش عراق، آمده است که بزرگترین ضعف نیروهای این کشور، نفوذ شبه نظامیان "داعش " و شبه نظامیان شیعه وابسته به ایران است . نفوذ عناصر خارجی که برای اهداف سیاسی خود در عراق عمل می کنند، قدرت، استقلال و عملکرد نیروهای نظامی این کشور را محدود کرده است.

گزارشگر العربیه در ادامه افزود: "اگر چه ایالات متحده آمریکا نسبت به خطر "داعش" برای سراسر منطقه و جهان به شدت هشدار داده و باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور نیز خطر گسترش مناطق تحت نفوذ داعش را گوشزد کرده، اما عدم ابراز واکنشی سریع در قابل پدیده داعش، این احساس را در میان عراقی ها بوجود آورده که واشینگتن دیگر نمی خواهد یا مایل نیست برای بحران عراق هزینه ای بپردازد".

عدم مقابله با "داعش" یا تاخیر در روند مواجهه با آن به فرآیندی طبیعی منجر می شود که عراق را به سه بخش کاملا جدای از یکدیگر تقسیم خواهد کرد. بدین سان منطقه ای تحت نفوذ حکومت مرکزی بغداد، بخشی در دست "داعش" و منطقه ای در اختیار کُردهای عراق خواهد بود، البته هم اکنون دو بخش از این مناطق عملا از قلمرو حکومت مالکی خارج شده است.