فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روسیه، پس از آتشباری مرزی، اوکراین را تهدید کرد

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  پس از آنکه آتشباری مرزی در روز یکشنبه 13 ژوئیه 2014، باعث کشته شدن یک مرد در روسیه شد، این کشور اوکراین را تهدید به "عواقب غیرقابل برگشت" کرد و در سخنانی جنگجویانه این اقدام را تجاوزی خواند که واکنش روسیه را بهمراه خواهد داشت.

  با وجود آنکه دو طرف در طی ماههای گذشته بارها از آتشباری در مرزهای خود خبر داده اند، اما این اولین بار است که روسیه از کشته شدن یکی از اتباع خود در اثر این آتشباریها خبر می دهد. مناقشه سه ماهه اوکراین تاکنون به مرگ صدها نفر در این کشور منجر شده است.

  به گزارش رویترز، کی یف اتهام آتش نیروهای خود به آنسوی مرز را "کاملا نامربوط" خواند و از احتمال حمله نیروهای شورشی برای تحریک روسیه به مداخله به نفع آنها در مناقشه اوکراین سخن به میان آورد. شورشیان اوکراین این خبر را تکذیب کردند.

  در داخل اوکراین، درگیریها بعد از حمله موشکی شورشیان که به کشته شدن دهها سرباز اوکراینی انجامید، شدت گرفته است. مقامات محلی اوکراین روز جمعه اعلام کردند که در تیراندازیها در دو شهر متصرفی توسط شورشیان 18 نفر کشته شدند.

  کی یف گفت که یک کاروان متشکل از 100 خودروی زرهی و کامیون، که به داخل اوکراین نیرو و اسلحه حمل می کرد، را بمباران کرده است. در این حمله 7 سرباز اوکراینی هم کشته شدند.

  واکنش خصمانه روسیه به آتشباری روز یکشنبه، بار دیگر نگرانی ها از مداخله آشکار روسیه در مناقشه اوکراین را شدت داده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در هفته های اخیر خبر از عقب نشانی نیروهایش از مرز اوکراین داده بود.

  وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای این حادثه را "تجاوز اوکراین به تمامیت ارضی و شهروندان فدراسیون روسیه خوانده" و تهدید کرده که این اقدام "پیامدهای غیرقابل برگشتی" خواهد داشت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران