.
.
.

تونی بلر: اسرائیل نمی‌تواند حماس را نابود کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تونی بلیر نخست وزیر اسبق بریتانیا و فرستاده سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه به خاورمیانه، گفته است که اسرائیل نمی‌تواند گروه فلسطینی حماس را نابود کند.

آقای بلر پنجشنبه ۱۰ جولای در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی «یدعوت احارنوت» گفته است که اسرائیل نمی‌تواند حماس را به عنوان گروهی سیاسی نابود کند. او تاکید کرده است که تنها خواست مردم فلسطین است که می‌تواند به چنین اقدامی بینجامد.

بلر نسبت به دور کنونی تنش میان اسرائیل، حماس و دیگر گروه‌های مسلح فلسطینی در نوار غزه ابراز نگرانی کرده است. او همچنین از سیاست اتحادیه اروپا در انتقاد از حملات موشکی از نوار غزه به اسرائیل دفاع کرده است.

گروه فلسطینی حماس از سال ۲۰۰۷ و در پی درگیری مسلحانه با گروه فتح، کنترل نوار غزه را بر عهده دارد. دور تازه درگیری‌ها در پی پیدا شدن جنازه سه جوان اسرائیلی ربوده شده در کرانه باختری رود اردن آغاز شد. اسرائیل حماس را به دست داشتن در ربودن و کشتن نوجوانان متهم می‌کند.

سپس یک نوجوان فلسطینی ربوده شده و زنده زنده آتش زده شد. در ادامه طی چهار روز حملات سنگین هوایی اسرائیل به غزه، دستکم ۱۰۳ فلسطینی کشته شدند که تعدادی از آن‌ها کودک هستند.