.
.
.

اوباما: برای برقراری آتش بس میان میان فلسطینی ها و اسرائیل آماده ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید بعد از ظهر پنجشنبه 10-7-2014 اعلام کرد، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا طی تماسی تلفنی با بنیامین نتنیاهو ضمن ابراز نگرانی شدید از شدت گرفتن خشونت ها میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها گفت:" آمریکا آماده است برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطینی ها در نوار غزه میانجیگری کند".

در بیانیه کاخ سفید تاکید شده که واشنگتن آماده است تا زمینه برقراری آتش بس و متوقف کردن عملیات نظامی در چارچوب توافق آتش بس سال" 2012 " را فراهم کند.

در سال 2012 پس از 8 روز درگیری شدید میان حماس و اسرائیل، آتش بس با ميانجيگری هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق ایالات متحده آمریکا و نماینده ای از دولت مصر ميان دو طرف برقرار شد.

بر اساس این گزارش، اوباما در تماس تلفنی با نتیاهو ضمن محکوم کردن پرتاب موشک از سوی غزه به اسرائیل گفته است که ایالات متحده در عین اینکه مسئله دفاع اسرائیل از خویشتن را درک می کند اما از خطر گسترش خشونت ها به شدت نگران است.

در همین حال بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از دو طرف فلسطینی و اسرائیلی خواست خویشتن داری کرده و خشونت ها را متوقف کنند .

وی طی نطقی در سازمان ملل با ابراز تاسف از رویدادهای اخیر در نوار غزه گفت: " خاورمیانه تاب یک جنگ تمام عیار دیگر را ندارد."

همزمان روسای جمهوری فرانسه و روسیه و همچنین نخست وزیر ترکیه نیز خواهان آتش ‌بس در غزه شده‌اند.

منابع فلسطینی می گویند از زمان آغاز موج جدید حملات اسرائیل تاکنون بیش از 100 نفر در غزه کشته شده‌اند.