.
.
.

ناوى پيلاى: مسئله حقوق بشر بايد در مذاكرات اتمى با ايران درج گردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناوى پيلاى ، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار درج مسئله حقوق بشر در مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ شد.

خانم پیلای، روز پنجشنبه (۳ ژوئيه / ۱۲ تیر) در وین به خبرنگاران گفت که مذاکرات میان ایران و ۶ کشور قدرتمند جهان که هدف آن رسیدن به توافقی در مورد برنامه هسته‌ای ایران است، بایستی به مسائل حقوق بشر نیز بپردازد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: « ما احتیاج به تعهدی از سوی ایران داریم که از حقوق بشر شهروندان خود حفاظت خواهد کرد".

ناوی پیلای افزود: «شمار بالای اعدام‌ها بر پایه حکم دادگاه‌هایی که احساس می‌کنیم عادلانه نیستند یا دادگاه‌های مبتنی بر اتهام‌های بی‌پایه و اساس باعث نگرانی شدید ماست."

دكتر حسن نايب هاشم، مدافع حقوق بشر، طى تماس العربيه با وی درباره اظهارات خانم پيلاى گفت: "مطابق توافق های صورت گرفته ، قرار کشورهای 5 +1 و جمهوری اسلامی این است که صرفا در روی مسئله هسته ای گفت و گو شود و از پرداختن به موضوعات دیگر پرهیز شود. ولی بی شک قابل تصور است که در خلال ساعت ها مذاکره مسائل دیگر از جمله حقوق بشر حتما مطرح خواهد شد. شایسته است که مدافعان حقوق بشر بکوشند از فرصت هایی که پیش می آید برای مطرح کردن اولویت حقوق بشر در ایران استفاده کنند. مانند اقدامی که خانم پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد انجام داده است".

نايب هاشم افزود:" پیشرفت مذاکرات هسته ای از نقض به شدت بیشتر حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جلوگیری می کند و امکان اینکه نمایندگان جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر بتوانند تامین بخشی از این حقوق را برای آسیب پذیرترین اقشار جامعه تضمین کنند، فراهم می کند. اما اگر پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی با پرونده هسته ای آن در مذاکرات در پیوند کامل قرار نگیرد، این احتمال منتفی نخواهد بود که تحت پوشش دستاورد های حاصل از تخفیف بحران هسته ای، حقوق مدنی و سیاسی مردم کشورمان همچون گذشته و چه بسا بیش از بیش نقض گردد".

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هفته گذشته نیز در سخنرانی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل از تداوم موج اعدام در ایران ابراز نگرانی عمیق کرد و گفت که در سال جاری (۲۰۱۴) مقامات جمهوری اسلامی ایران دست کم ۲۵۰ نفر را اعدام کرده‌اند. او همچنین گفت که" در حال حاضر ۱۶۰ نفر در این کشور در انتظار اجرای حکم اعدام‌شان به سر می‌برند که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند".