فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: اوباما را تحت پی‌گرد قضایی قرار خواهم داد

  منبع: دبی – العربیه.نت فارسی

  جان باینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد که قصد دارد علیه باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور، به خاطر تجاوز از چارچوب اختیارات اجرایی خود، به دادگاه شکایت کرده و او را تحت پی‌گرد قضایی قرار داد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای باینر چهارشنبه ۱۵ ژوئن در کنفرانسی خبری گفت: «قانون اساسی به صراحت تاکید دارد که رئیس جمهور باید با امانتداری، قوانین را اجرا کند.»

  او افزود: «به عقیده من رئیس جمهوری با امانتداری قوانین را اجرا نکرده است.»

  آقای باینر ادامه داد: «کنگره وظیفه‌ای دارد که باید انجام دهد. رئیس جمهوری هم همینطور، هنگامی که تنش میان قوه اجرایی و قوه قانون‌گذاری وجود دارد، به نظرم ما باید از سازمانی حمایت کنیم که در آن خدمت می‌کنیم.»

  همپیمانان اوباما در حزب جمهوری خواه، سخنان باینر را یک مانور سیاسی قلمداد کردند به ویژه آن‌که کمتر از ۴ ماه از ازمان برگزاری انتخابات پارلمانی ایراد شده است. جمهوری خواهان امیدوارند با کسب اکثریت مجلس سنا، کنترل کامل کنگره را در دست گیرند.

  نانسی پلوسی رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا به سرعت از سخنان باینر انتقاد کرد و او را به «فریبکاری» متهم کرد.

  جمهوی‌خواهان معتقدند که اوباما رئیس جمهوری دموکرات آمریکا، بخش‌نامه‌هایی خارج از حدود اختیارات خود صادر کرده است. از جمله این بخش‌نامه‌ها، در سال ۲۰۱۲ صادر شده است که به طور موقت، وضعیت حضور جوانانی که به صورت غیر قانونی وارد آمریکا شده بودند را قانونی کرد. علاوه بر این می‌گویند که اوباما به برخی زمانبندی‌های مشخص شده در قانون اصلاح ساختار بهداشتی، پایبند نبود.

  جمهوی‌خواهان اخیرا توافق مبادله اسرا میان دولت اوباما و گروه طالبان افغانستان را به این فهرست افزودند. برپایه این توافق، ۵ تن از رهبران تندروی طالبان در مقابل آزادی یک سرباز آمریکایی که پنج سال پیش توسط این گروه ربوده شده بود، آزاد شدند. دولت اوباما بر خلاف قانون پیش از آن‌که کنگره را در جریان بگذارد، اقدام به مبادله اسرا کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران