.
.
.

دادگاه عالی مالزی: کلمه الله فقط برای مسلمانان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه عالی فدرال مالزی روز دوشنبه 23-6-2014 ممنوعیت قانونی استفاده از واژه 'الله' برای غیرمسلمانان را تایید کرده است.

این تصمیم دادگاه عالی مالزی در رای گیری میان 7 قاضی این پرونده 4 به 3 تصویب شد.

این ممنوعیت که توسط مراجع مالزی از سال 2007 وضع شده است و کلیسای کاتولیک خواهان لغو آن بود، اما عالی ‌ترین مرجع قضایی مالزی تصمیم‌های قبلی در این زمینه را تایید کرد.

الله کلمه ای عربی است که در استناد و یا اشاره به خداوند بطور عامیانه در زندگی روزمره مالزی به کار می رود.

کشمکش حقوقی بر سر استفاده غیرمسلمانان از کلمه الله با استفاده آن در روزنامه ‌ای کاتولیک آغاز شد.

مسیحیان مالزیایی می‌گویند که واژه الله، که از عربی وارد زبان مالایی شده، در زبان مالایی برای ارجاع به خدا در همه ادیان به کار می‌رود و منحصر به خدا در دین اسلام نیست.

امام مقام‌های مالزیایی می‌گویند که استفاده مسیحیان از کلمه الله برای ارجاع به خدا در دین مسیحیت، ممکن است برای برخی گیج‌ کننده باشد و زمینه‌ ساز گرویدن برخی مسلمانان به مسیحیت شود.

مسلمانان اکثریتی بیش از 60 درصدی را در مالزی تشکیل می ‌دهند، اما پیروان مسیحیت و آیین‌های بودایی و هندو هم در این کشور حضور دارند.

منع کلمه الله بسیار جنجالی بوده و در سال‌های اخیر حملاتی به مساجد و کلیساهای مالزی شده است.

پس از حکم اولیه برای منع واژه الله، روزنامه کاتولیک 'هرالد' که به آن دستور داده شده بود دیگر از کلمه الله استفاده نکند، به دادگاه شکایت کرد و در سال 2009 اجازه یافت از این کلمه استفاده کند. اما دادگاهی دیگر این حکم را نقض کرد.

کشیش لورنس آندریو سردبیر روزنامه کاتولیک هرالد گفت: "تصمیم دادگاه عالی ما را نا امید کرد. تصمیم این 4 قاضی که حق فرجام خواهی را هم از ما می گیرد، تعرضی به حقوق بنیادی اقلیت ها در این کشور نیست؟