فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس جمهور اوکراین پیمان اقتصادی با اتحادیه اروپا را امضا می کند

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  پترو پروشنکو، رئیس جمهور جدید و طرفدار غر ب اوکراین، روز پنجشنبه 19 ژوئن 2014 گفت که پیمان حساس تجاری و اقتصادی با اتحادیه اروپا را روز 27 ژوئن امضا خواهد کرد.

  ویکتور یانوکویچ، رهبر پیشین و طرفدار مسکو اوکراین، توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا را در ماه نوامبر سال پیش رد کرد که منجر به اعتراض های مرگبار در این کشور، و برکنار او در ماه فوریه شد.

  دولت موقت نخست وزیر آرسنی یاتسنکو، در 21 مارس گذشته بخش سیاسی این توافقنامه را در بروکسل امضا کرد. اما کی یف بخش اقتصادی این توافقنامه امضا نکرد و از اتحادیه اروپا خواست تا تعرفه های وارداتی از سوی آن اتحادیه در مورد کشاورزان و کارخانه های فولاد در شرق اوکراین را لغو کند.

  روزنامه آمریکایی والستریت ژورنال گزارش داد که پروشنکو ممکن است تا تثبیت اقتصاد اوکراین و حل مشکل جدایی طلبان در بخش صنعتی شرقی این کشور امضای این پیمان را به تاخیر بیاندازد.

  امضای کامل این پیمان می تواند اوکراین را از اتحاد اقتصادی با موسکو دور کند، اتحادی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مبتکر و پیشتاز آن است.

  روسیه بار دیگر روز پنجشنبه تهدید کرد در صورت امضای این پیمان از سوی اوکراین، محدودیتهای تجاری علیه آن کشور وضع خواهد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران