فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اوباما: آمریکا بار دیگر در عراق نخواهد جنگید

  منبع: دبی – العربیه.نت فارسی

  باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه ۱۹ ژوئن اعلام کرد که نیروهای آمریکایی، برای بار دوم در عراق نخواهند جنگید. او گفت واشینگتن توانایی ارسال هزاران سرباز به عراق را ندارد و چنین اقدامی، منطقه را شعله ور خواهد کرد.

  اوباما تاکید کرد آن‌چه در عراق روی می‌دهد، جنگ داخلی گسترده است و برای پایان دادن به آن، نیاز به رهبرانی وجود دارد که به یکدیگر اعتماد می‌کنند.

  او خاطرنشان کرد که نیروهای داعش در تلاش هستند دولت مرکزی عراق را ناتوان کنند.

  رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشینگتن فعالیت‌های اطلاعاتی خود را در عراق برای کسب اطلاع بیشتر از اوضاع، افزایش داده است. او افزود هنگامی که نیاز به دخالت نظامی در عراق باشد، این اقدام با مشورت دیگر کشورهای منطقه صورت خواهد گرفت.

  اوباما ادامه داد که دولتش آماده اعزام مشاوران نظامی آمریکایی به عراق برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی و ارتش این کشور است.

  شکاف بزرگ میان سنی‌ها، شیعیان و کردها

  او خاطرنشان کرد که شکاف بزرگی میان سنی‌ها، شیعیان و کردها وجود دارد و افزایش اختلاف‌ها بحران را عمیق‌تر خواهد کرد. او به این نکته اشاره کرد که دو سال پیش بدترین سال‌های عراق در این زمینه بود و سنی‌ها احساس می‌کنند که حذف و منزوی شده‌اند.

  اوباما گفت: «با نوری مالکی صحبت کردیم و به او گفتیم باید جدولی زمانبندی شده برای از میان برداشتن اختلاف‌ها وضع کند. به او یادآور شدیم که باید گفت‌وگوی داخلی در عراق به منظور توانمند سازی نیروهای امنیتی عراقی، آغاز شود.»

  رظیس جمهور آمریکا تاکید کرد که دولتش از فرقه‌ای علیه فرقه دیگر، حمایت نخواهند کرد و راه حل نظامی، مناسب بحران کنونی عراق نیست چرا که به گفته او، مساله مطلوب، پایبندی به ساختن کشوری دموکراتیک برپایه عدالت است.

  جنگنده‌های آمریکایی پنجشنبه عملیات شناسایی بر فراز عراق انجام دادند این در حالی است که یک مسئول آمریکایی از احتمال اعزام ۱۰۰ تن از نیرهای ویژه به بغداد خبر داد.

  کاخ سفید از چند روز پیش گزینه‌های مختلف را در عراق به بحث گذاشته است که حمله هوایی به جهادی‌ها، از جمله این گزینه‌ها است.

  گروه‌های سنی مسلح و در راس آن‌ها گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش، هفته گذشته در حمله‌ای غافلگیر کننده، بخش‌هایی از شمال عراق را تصرف کردند. این رویداد عراق را در خطر تجزیه قرار داده است.

  کری از گزینه های پیش روی اوباما می گوید

  پیش از اوباما، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که همه گزینه‌ها در باره عراق روبروی رئیس جمهوری آمریکا مطرح است.
  کری که با شبکه خبری سی.ان.ان گفت‌وگو کرده افزود که ایالات متحده بر مردم عراق تمرکز دارد نه نخست وزیر آن. او خاطرنشان کرد که کشورش به ادامه تماس با ایران به منظور تبادل اطلاعات درباره عراق و نه فعالیت مشترک، اهمیت می‌دهد.

  دولت آمریکا هرگونه دخالت نظامی در عراق را برای مقابله با سیطره گروه‌های مسلح بر بخش‌هایی از این کشور، بعید دانسته است.

  اما مارتن دمبسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از درخواست دولت عراق برای انجام حملات هوایی خبر داده است او افزوده است که رهبران عراق در اتحاد شکست خورده‌اند و تاکید کرده است که زنگ خطر برای آینده عراق، به صدا در آمده است.

  هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق شامگاه چهارشنبه در جده گفته بود که بغداد از واشینگتن خواسته است تا پایگاه‌های گروه‌های مسلح را هدف حملات هوایی قرار دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران